درمان سایبرنایف

درمان سایبرنایف

CyberKnife یک فناوری پیشرفته برای رادیوسرجری غیرتهاجمی و بدون درد است که دقت کمتر از میلی متری را در درمان سرطان در هر نقطه از بدن ارائه می دهد.

CyberKnife چیست؟

اساسا، CyberKnife یک شتاب دهنده خطی پیشرفته (LINAC) است که برای درمان سرطان طراحی شده است. این تکنولوژی می تواند تومورهای سرطانی و غیر سرطانی و برخی شرایط دیگر را که برای پرتودرمانی مناسب است درمان کند. CyberKnife از یک شتاب دهنده خطی با وزن 140 کیلوگرم تشکیل شده است که 6 پرتو ایکس MV تولید می کند، روی یک ربات صنعتی با 6 مفصل قرار می گیرد و یک تخت رباتیک برای بیمار که می تواند در 6 جهت حرکت کند شامل می‌شود. دستگاه  با استفاده از فناوری ربات کنترل‌شده توسط رایانه، بیمار را طوری می‌چرخاند که گویی در حال شناور بودن است و از صدها زاویه پرتوها را بر روی هدف اعمال می‌کند. این ربات دارای حساسیت 0.2 میلی متری است. با این سیستم می توان نواحی سرطانی مغز و سراسر بدن را با دوزهای بالا، پرتو درمان کرده و در عین حال از بافت های سالم در مقابل تشعشع محافظت کرد.  

CyberKnife چگونه کار می کند؟

CyberKnife با قرار دادن ماسک پلاستیکی یا ایموبلایزر بدن بر روی بیمار بدون نیاز به هرگونه عمل جراحی اعمال می شود. در طول درمان، بیمار روی میز کنترل شده توسط ربات قرار می گیرد که می تواند به صورت 6 بعدی حرکت کند. یک سیستم ثبت تصویر محل تومور را ردیابی می کند و حرکات بیمار را برای تغییر موقعیت در صورت لزوم نظارت می کند. این تکنولوژی به درمان ایمن تومورهای ریه و کبد که با تنفس حرکت می کنند کمک به سزایی می کند. در طول درمان، بیماران مجبور نیستند نفس خود را حبس کنند یا به طور منظم نفس بکشند. این سیستم تصاویر سی‌تی اسکن و ام‌آرآی گرفته شده قبل از درمان را با تصاویر فوری گرفته شده در طول درمان مقایسه می کند. مختصات تومور به دست آمده بلافاصله با کمک رایانه ارزیابی می شود و دوز تابش تنظیم می شود. بنابراین درمان تحت تأثیر حرکات کوچک بیمار قرار نمی گیرد. دوز تابش تحویلی به تومور محدود می شود و آسیب به بافت سالم اطراف به حداقل می رسد. اثرات این روش به تدریج در طی یک دوره زمانی ظاهر می شود و تومور کوچک می شود.

رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیتیو (SABR)

CyberKnife قادر به ارائه رادیوسرجری استریوتاکتیک (SRS) و رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیتیو (SABR) است. SRS جایگزینی برای جراحی است که شامل هیچ برشی نمی شود. در عوض، از پرتوهای متمرکز پرتو برای درمان بافت‌های سرطانی با دقت جراحی استفاده می‌کند. هدف از بین بردن کامل تومور در یک جلسه از طریق دوزهای بالای تابش است. هنگامی که این درمان در بیش از یک جلسه (معمولاً 3-5 جلسه) ارائه شود، رادیوتراپی استریوتاکتیک (SRT) نامیده می شود. برخلاف دستگاه گاما نایف که برای انجام رادیو جراحی به طور عمده برای ضایعات مغزی طراحی شده است، سایبرنایف می تواند درمان را در هر نقطه از بدن انجام دهد. این معمولاً رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن (SBRT) یا رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیاتیو (SABR) نامیده می شود. SABR دوزهای بالایی را روی نواحی مورد نظر با دقت بسیار بالا اعمال کرده و کمترین آسیب را به بافت های سالم اطراف وارد می‌کند.

مزایای CyberKnife

 • دقت فوق میلی متری. این سیستم درمان را با حساسیت زیر میلی متر انجام می دهد و آسیب به بافت سالم را به حداقل می رساند.
 • قابلیت استفاده برای  قسمت های مختلف بدن. CyberKnife امکان درمان تومورها یا ضایعات در سراسر بدن را فراهم می کند.
 • جایگزین جراحی. CyberKnife به ویژه در تومورهای متعددی که نیاز به جراحی پیچیده دارند و در درمان تومورهایی که با جراحی قابل برداشتن نیستند استفاده می شود.
 • همگام سازی با حرکت. CyberKnife تنفس بیمار و حرکات تومور را کنترل می‌کند، اصلاحات حساس را انجام می‌دهد و تابش را متناسب با آن اعمال می‌کند.
 • درمان سریع. به طور معمول، پرتودرمانی در 1 تا 5 جلسه انجام می شود.
 • درمان بدون درد. هیچ درد و یا نیاز به بیهوشی در ارتباط با پرتو درمانی ارائه شده توسط سیستم رادیوسرجری CyberKnife وجود ندارد. 
 • درمان سرپایی. درمان CyberKnife تا حد زیادی خطر عوارض و زمان بهبودی طولانی مرتبط با جراحی سنتی را کاهش می دهد. پس از درمان، اکثر بیماران می توانند به خانه برگردند و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند.

درمان سرطان با استفاده از سایبرنایف

سایبرنایف را می توان برای درمان سرطان در هر نقطه از بدن که اندیکاسیون پرتودرمانی وجود دارد استفاده کرد. این روش برای درمان تومورهای بدخیم و خوش خیم، متاستازها، ناهنجاری های شریانی وریدی و برخی بیماری های عملکردی ترجیح داده می شود. با این حال، بیماران باید با پزشک خود مشورت کنند تا مشخص شود که آیا این درمان برای آنها مناسب است یا خیر.

شرایطی که CyberKnife می تواند در درمان آن موثر واقع شود عبارتند از:

 • تومورهای مغزی اولیه و متاستاتیک.
 • سرطان های سر و گردن.
 • تومورهای ستون فقرات و مهره ها.
 • تومورهای بافت نرم (سرطان ریه، سرطان کلیه، سرطان کبد، سرطان پانکراس).
 • نوروم آکوستیک.
 • مننژیوم و تومورهای پایه جمجمه.
 • تومورهای هیپوفیز.
 • سرطان های چشم.
 • تومورهای عود کننده و مستمر.
 • ناهنجاری های شریانی وریدی (AVMs).
 • اختلالات عملکردی، مانند نورالژی سه قلو
 • سرطان پروستات و غیره.

این روش را می توان با خیال راحت در بیمارانی که قبلاً رادیوتراپی دریافت کرده اند، اما بیماری در همان ناحیه عود کرده است، استفاده کرد.

CyberKnife برای سرطان پروستات

درمان CyberKnife را می توان به عنوان اولین گزینه برای سرطان پروستات در مراحل اولیه، کم خطر یا با خطر متوسط ​​مورد استفاده قرار داد. در بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته، این روش ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند. جراحی و رادیوتراپی گزینه های رایج درمانی برای سرطان پروستات هستند. CyberKnife در مقایسه با جراحی به همان اندازه موثر بوده و در عین حال  دقیق تر از پرتودرمانی معمولی است. طبق داده های بالینی، درمان پروستات SBRT نرخ بقای عالی بدون بیماری را در پنج سال پس از درمان ارائه می دهد. علاوه بر این، این روش غیر تهاجمی، بدون درد و برای بیماران راحت است. درمان سرطان پروستات با سایبرنایف معمولاً در 4-5 جلسه طی 1-2 هفته تکمیل می شود، در حالی که رادیوتراپی سنتی 8-10 هفته طول می کشد.

عوارض جانبی CyberKnife

CyberKnife به دلیل ویژگی های خاص خود معمولاً در مقایسه با رادیوتراپی استاندارد عوارض جانبی کمتر و خفیفی ایجاد می کند. در اکثر بیماران، عوارض جانبی کم یا بدون عوارض دارد. با این حال، درست مانند هر پرتو درمانی، Cyberknife ممکن است خطرات بالقوه ای را به همراه داشته باشد. بسته به نوع تومور، محل، دوز درمان و وضعیت سلامت عمومی، ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. خستگی، تحریک پوست، حالت تهوع و استفراغ ممکن است به طور موقت در برخی موارد مشاهده شود. برخی از بیماران نیز بسته به ناحیه تحت درمان ممکن است با مشکلات خاصی مواجه شوند. در رابطه با عوارض جانبی بالقوه و نحوه مدیریت آنها باید قبل از انجام عمل به طور مفصل با پزشکتان مشورت کنید.

دلایل انتخاب Acibadem

 • تخصص شناخته شده بین المللی در درمان سرطان. بیماران از بیش از 40 کشور برای درمان سرطان خود به مراکز انکولوژی Acibadem مراجعه می کنند. فناوری پیشرفته، متخصصان پیشرو پزشکی و رویکرد چند رشته ای بهترین ابزار ما در برابر سرطان هستند.
 • گزینه های درمانی مختلف. پرتودرمانی انکولوژی به سرعت در حال توسعه است . زیرا از ایمنی و کارایی بالاتر برای درمان بیماران سرطانی برخوردار می‌باشد. ما در Acibadem جدیدترین دستگاه ها و گزینه های درمانی را در اختیار داریم تا اطمینان حاصل کنیم که پزشکان ما می توانند مناسب ترین راه حل را برای هر بیمار انتخاب کنند.
 • خدمات جامع برای بیماران بین المللی. مرکز بین المللی بیماران ما خدمات 360 درجه ای را برای راحتی بیماران خارجی ارائه می دهد، از برنامه ریزی قرار ملاقات درمان در Acıbadem تا کمک برای جزئیات سفر و اقامت.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو