ام آر آی دیان MRIdian – ViewRay

ام آر آی دیان MRIdian – ViewRay

MRIdian محصول شرکت ViewRay اولین دستگاه رادیوتراپی در جهان است که دارای MRI داخلی می‌باشد. این تکنولوژی اجازه می دهد تا تومورهایی را که قبلا غیر قابل درمان تشخیص داده میشد ، درمان شود.

MRIdian – ViewRay  چیست؟

تا همین اواخر، پزشکان از اسکن های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) برای دیدن تومورها و شتاب دهنده های خطی (LINAC) برای درمان آنها استفاده می کردند. MRI Linac یک راه حل انقلابی است که هر دو فناوری را در یک دستگاه ترکیب می کند. MRIdian محصول شرکت ViewRay اولین سیستم پرتودرمانی با هدایت MRI در جهان است که می‌تواند به طور همزمان هم از بیماران سرطانی تصویربرداری کرده و هم درمان کند. این یک راه حل رادیوتراپی است که Linac را با فناوری MRI در یک طراحی فشرده، همراه با نرم افزاری برای مکان یابی، هدف قرار دادن و ردیابی موقعیت و شکل تومورها در حین ارسال تابش ادغام می کند.

MRIdian (ViewRay) چگونه کار می کند؟

در این درمان مشابه رادیوتراپی معمولی، بیمار روی تخت قرار می گیرد و سپس تصویربرداری MRI بر روی محل  مورد نظر انجام می شود. ناحیه تومور و بافت های سالم اطراف آن را می توان با کمک MRI به وضوح مشاهده کرد. تصویربرداری همزمان به پزشکان کمک می کند تا روند درمان را در طول تابش کنترل کنند. در صورت تشخیص حرکت بیمار یا تغییر محل تومور، پزشکان می‌توانند هدف را تنظیم کرده و در حالی که بیمار هنوز روی تخت درمان است، درمان را دوباره برنامه‌ریزی کنند. قبل از هر جلسه درمانی یک اسکن MRI جدید انجام می شود. این امکان یک درمان مناسب را با توجه به آناتومی روزانه بیمار فراهم می کند.

بیماران نقش فعالی در پرتودرمانی MR-Linac دارند. در طول درمان، آن‌ها می‌توانند تومور را روی یک صفحه نمایش نظارت کرده و تنفس خود را طوری تنظیم کنند که محدوده تومور را در چارچوب مشخص‌شده نگه دارند. پس از پایان جلسه درمان، بیمار می تواند بلافاصله به خانه برود.

تفاوت بین MRIdian و درمان های معمولی مبتنی بر Linac

MRIdian یک فناوری جدید برای رادیوتراپی پیشرفته است. روش درمانی جدید محدودیت های موجود در پرتودرمانی را از بین می‌برد. با توجه به توانایی این روش در ایجاد دید تصویر دقیق از بافت های نرم و نظارت بر پرتودرمانی به صورت همزمان، پرتودرمانی هدایت شده با MRI امکان درمان تومورهای کوچکتر یا صعب العبور، تومورهایی که در نزدیکی ساختارهای حیاتی قرار دارند، یا تومورهایی که حرکت می کنند را بوجود می‌آورد. برخی از ویژگیهای

مهم متمایز کننده رادیوتراپی معمول و MRIdian عبارتند از:

 • سیستم یکپارچه مجهز به MRI تصویربرداری مداوم را در زمان واقعی ارائه می دهد.
 • پزشکان را قادر می سازد تا تومورها را حتی در بافت های نرم به وضوح ببینند.
 • امکان دسترسی به تومورهای صعب العبور یا متحرک در قفسه سینه یا شکم.
 • حرکات تومورها و بافت های سالم را در طول تابش ردیابی می کند.
 • امکان برنامه ریزی رادیوتراپی تطبیقی ​​در آن واحد 
 • ضبط ویدئو از روند درمان
 • تابش دوزهای بالاتر با دقت بالا را امکان پذیر می کند.
 • •عدم نیاز به نشانگرهای تهاجمی و پرهزینه،

مزایای MRIdian ViewRay

سیستم Linac MRIdian مزایای قابل توجهی برای گروه خاصی از بیماران  به وجود می‌آورد:

 • مشاهده تومور در آن واحد و در طول درمان .
 • حاشیه های تنگ تر و تشعشع کمتر به بافت های سالم اطراف.
 • کاهش تعداد جلسات درمانی.
 • کاهش عوارض جانبی برای بیمار.
 • بهبود ایمنی و کارایی پرتودرمانی.
 • نتایج بهبود یافته در برابر تومورهایی که به سختی قابل درمان هستند.

شرایط قابل درمان با MRIdian -ViewRay

MR-Linac را می توان برای تمام تومورها در سراسر بدن استفاده کرد. با این حال، مزایای قابل توجهی برای بیماران مبتلا به سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان های شکم، تومورهای کبدی و متاستازها، و به ویژه سرطان پانکراس فراهم می کند. دامنه کاربرد این درمان  عبارت است از: سینه، غدد لنفاوی پریئورت، ریه، کلیه، مثانه، غدد لنفاوی لگن، ناحیه سر و گردن، مجرای صفراوی، معده، دهانه رحم، غده فوق کلیوی،  استخوان، طحال، لگن GYN، قفسه سینه، قوس آئورت لوزالمعده، قلب، پروستات، مزانتریک، شکم (بافت نرم)، غدد لنفاوی گردن، رکتوم، غده پاروتید، لگن، ستون فقرات، مری، تیروئید، روده بزرگ، کبد،  غدد لنفاوی مدیاستن، بافت نرم  لگن ، مغز، رحم،  کیسه صفرا، غدد لنفاوی زبانی، نازوفارنکس، تخمدان ها، دنده و غیره.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو