پزشکی هسته ای

پزشکی هسته ای

تیم پزشکی هسته ای گروه مراقبت های بهداشتی آجی بادم با استفاده از مواد دارای برچسب رادیواکتیو در مقادیر کم برای تشخیص و درمان بیماری ها و نظارت بر توزیع این مواد در بدن بیمار به صورت تخصصی عمل می کند.

بر خلاف عکسبرداری رادیولوژی که از جزئیات آناتومیکی تصویر برداری می کند ، پزشکی هسته ای بر تصویربرداری از عملکردهای اندام در تشخیص بیماری ها متمرکز شده است.

خدمات تشخیص و درمان در بخش پزشکی هسته ای

تیم پزشکی هسته ای گروه مراقبت های بهداشتی آجی بادم قادر به تصویر برداری از عفونت ها و التهابات ، اختلالات سیستم عروق قلبی  ، سیستم اسکلتی ، تیروئید ، پاراتیروئید ، دستگاه ادراری تناسلی ، سیستم ریوی و سیستم عصبی مرکزی و تومورها و روشهای انجام بیوپسی نقش بسزایی را جهت تشخیص و درمان بازی میکند . 

علاوه بر این ، انگشت نگاری تمام بدن با برچسب لکوسیت ها نیز می تواند در بخش پزشکی هسته ای ما اسکن شود.

PET CT

غربالگری کارآمد برای تشخیص و درمان تومور

امروزه PET/CT یکی از کارآمدترین سیستم های تصویربرداری به شمار می‌آید. این تکنولوژی به ویژه در زمینه سرطان شناسی ، در تشخیص تومور ، تعیین میزان تمایز تومور ، برنامه ریزی جهت رادیوتراپی ، ارزیابی پاسخ به درمان و در برخی موارد ، تعیین خوش خیم یا بدخیم بودن توده استفاده می شود.

از آنجا که تصویربرداری PET/CT امکان غربالگری همزمان کل بدن را فراهم می کند ، می تواند تعیین کند که آیا بیماری به اندام های دیگر سرایت کرده است یا خیر. PET/CT همچنین به سوالات مربوط به اینکه آیا بیماری  بعد از درمان هنوز فعال است یا خیر و اینکه درمان به چه میزان کوثر بوده است پاسخ می دهد. 

PET/CT همچنین برای تشخیص مرکز صرع ، در موارد عصبی مانند بیماری آلزایمر و تشخیص بافت زنده قلب پس از حمله قلبی استفاده می شود.

گالیم ۶۸ GA-68 PET CT 

گالیم 68 یک داروی پزشکی هسته ای است که برای تصویربرداری از سرطان پروستات و تومورهای غدد درون ریز، (Gallium-PET) در بخش پزشکی هسته ای استفاده می شود. پس از تزریق داخل وریدی ایزوتوپ Gallium-68 به بیمار و انجام مرحله جذب 60 دقیقه ای ، یک اسکن PET-CT انجام می شود که 20 دقیقه طول می کشد.

Ga-68 PSMA PET/CT از نظر مرحله بندی و بررسی عود و متاستاز در بیماران مبتلا به کارسیوم پروستات از PSA ، سونوگرافی ، توموگرافی کامپیوتری و MRI موفق تر است. و Ga-68 DOTATATE PET/ CT در مقایسه با روشهای تصویربرداری کلاسیک در بیماران مبتلا به افزایش بیان گیرنده سوماتوستاتین مانند تومورهای نوروآندوکرین ، مننژیومها ، فئوکروماسیتوما و غیره کارآمدتر است.

با توجه به  مرحله بندی پاتولوژیک ، این روش تصویربرداری مزایای بالقوه بالایی در بیماران با خطر متوسط ​​و بالا ارائه می دهد.

عود و متاستازهای شناسایی شده از طریق Ga-68 PET/ CT را می توان با Lu-177 lutetium که رادیونوکلئید دیگری است با موفقیت درمان کرد و این درمان می‌تواند شانس زندگی را افزایش داده و کیفیت زندگی را در بیماران افزایش دهد.

درمان با لوتیتیم 177

درمان با لوتیتیم 177 یک روش درمانی است که برای بیماران مبتلا به تومور عصبی -غدد درون ریز و سرطان پروستات مقاوم به درمان هورمونی ایجاد شده است.

درمان Lu-177 درمان اختصاصی می‌باشد که فقط ناحیه سرطانی را هدف قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد که درمان با پپتید Lu-77 به بقای طولانی مدت ، بهبود کیفیت زندگی ، تسکین علائم و بهبود عوارض بیوشیمیایی در بیماران مبتلا به تومور نوروآندوکرین مثبت گیرنده سوماتوستاتین کمک می کند. درمان Lu-177 PSMA در   درمان بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک پروستات مقاوم به درمان و بعد از ناموفق بودن سایر درمانها موثر بوده و مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین میزان سموم ناشی از درمان نیز  قابل کنترل می‌باشد .  

از آنجایی که Lu-177 کمتر از ۲ میلی متر به بافت نفوذ می کند و از نظر نفروتوکسیک بودن ملایم تر میباشد. این ویژگی در بیماران مبتلا به متاستاز استخوان ، محدود کردن اثرات اشعه تنها بر روی استخوان را امکان پذیر میکند .  

تحقیقات نشان می‌دهد  که درمان با Lu-177 PSMA در اکثر بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مراحل پیشرفته موثر بوده  و شکایت از درد ناشی از متاستاز را کاهش میدهد.

جواب آزمایش  PSA که برای پیگیری سرطان پروستات استفاده می شود پس از این درمان کاهش می یابد. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که بعد از اعمال این درمان  طول عمر و کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مراحل پیشرفته افزایش می یابد.

درمان با لوتیتیم در 4 تا 6 دوره در فواصل 2 تا 4 ماه انجام می شود و تغییرات در پروسه درمان می‌تواند در طول درمان نیز اعمال شود . 

واحد ید درمانی 

واحد ید درمانی از درمان ید رادیواکتیو برای مدیریت سرطان های تیروئید در بخش پزشکی هسته ای گروه مراقبت های بهداشتی آجی بادم استفاده می کند.

این واحد دارای دو اتاق بیمار است که برای ایمنی بیماران و پرسنل با سرب پوشانده شده است. اتاق ها در طول جلسه درمان توسط پرستار با دوربین کنترل می شوند. بیماران می توانند در هر زمان که بخواهند با پرستاران تماس گرفته و جویای اطلاعات از نحوه درمان خود باشند. پرستاران در فواصل معین به اتاق بیماران مراجعه می کنند تا بررسی های لازم را انجام دهند. به استثنای پزشک و پرستار اصلی ، هیچ کس اجازه ورود به اتاق بیمار را ندارد.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو