توموتراپی HDA

توموتراپی HDA

رویکرد یکپارچه به رادیوتراپی

توموتراپی چیست؟

توموتراپی یک دستگاه پرتودرمانی است که در آن پرتودرمانی به وسیله برش تکه به تکه انجام می‌شود. این نوعی از پرتودرمانی با شدت تعدیل شده (IMRT) و با دقت فن‌آوری اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) در یک دستگاه است.

ویژگی‌های دستگاه

توموتراپی یک روش درمانی با فن‌آوری‌های پیشرفته و تکامل‌یافته است و شامل هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی از طریق تکنیک  pencil beam/beamletمی‌باشد. از این روش برای انجام رادیوتراپی ویژه و “سفارشی” برای هر بیمار استفاده می‌شود. دستگاه تومور درمانی با یک شتاب دهنده خطی درمانی طراحی شده است و می‌تواند تصویربرداری سه بعدی و سطح بالایی همزمان با رادیوتراپی سطح بالا، مارپیچی و سه بعدی را انجام دهد.

توموتراپی یک رویکرد یکپارچه در رادیوتراپی و ترکیب تصویربرداری و درمان برای هدف قرار دادن دقیق طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها ارائه می‌دهد.

از توموتراپی در معالجه تومورهایی استفاده می‌شود که در مناطق خطرناک واقع شده‌اند و امکان استفاده از رادیوتراپی را بدون آسیب رساندن به بافت‌ها و سلول‌های سالم اطراف فراهم می‌کند. تمام درمان‌های آنکولوژیکی که به رادیوتراپی احتیاج دارند می‌توانند با روش توموتراپی HDA انجام شوند. با دقت بالا توموتراپی امکان پرتودرمانی را به مناطق بزرگ می‌دهد.

موارد استفاده

سیستم توموتراپی به ویژه در تومورهای کودکان، تومورهای دو طرفه پستان، تومورهای سر و گردن، تومورهای حنجره و تومورهای حفره بینی، رادیوتراپی مزوتلیوما (در لایه های ریه و شکم)، تومورهای مغزی و نخاعی (تابش کرانیوسپینال). در واقع یک روش پیچیده رادیوتراپی و محافظت از اندام‌های مخاطره آمیز (مانند چشم، نخاع و هیپوکامپ) است با امکان تابش همزمان بر روی تومورهای متعدد، مغز استخوان و رادیوتراپی تمام بدن و متاستازهای متعدد، با تکنیک IG IMRT .

مزایا

توموتراپی با استفاده از فناوری خود می‌تواند تابش دقیقی را برای مطابقت با اشکال پیچیده تومور و در عین حال محافظت از بافتهای حساس انجام دهد. توموتراپی با استفاده از دستگاه اسکن داخلی جهت تأیید شکل و موقعیت تومور قبل از هر درمان، ممکن است میزان قرارگیری در معرض اشعه در بافت‌ها و اندام‌های سالم را کاهش دهد. عوارض جانبی اغلب کاهش می‌یابد زیرا تابش کمتری به بافت‌ها و اندام‌های سالم می‌رسد. بسیاری از بیمارانی که به حداکثر میزان تحمل اشعه خود رسیده‌اند، می‌توانند رادیوتراپی با توموتراپی انجام دهند.

فناوری اسکن قبل از هر جلسه درمانی، تصویری سه بعدی از ناحیه درمانی ارائه می‌دهد، بنابراین پرتوها با توجه به اندازه، شکل و محل تومور در آن روز خاص مورد هدف قرار می‌گیرند. “برش درمانی” تومورها را با رویکرد یک لایه در یک زمان درمان می‌کند.

روش توموتراپی این امکان را برای کل بدن فراهم می‌کند که تصویربرداری سه بعدی با هدایت، سریع و دقیق از سر تا پا انجام شود.

ویژگی مهم دیگر دستگاه توموتراپی سرعت است. فناوری دستگاه توموتراپی امکان انجام حتی پیچیده‌ترین درمان‌ها را در مدت زمان بسیار کوتاه و همچنین امکان مدولاسیون مداوم از زاویه مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. با استفاده از توموتراپی درمان با درجه بهینه‌سازی بالاتر می‌تواند بر روی هدف انجام شود. این مزیت بهینه‌سازی باعث می‌شود تا اندام‌ها و بافت‌هایی که نزدیک به تومور هستند محافظت شوند و این به نوبه خود باعث می‌شود تا خطر ثانویه سرطان و عوارض جانبی و همچنین افزایش کیفیت زندگی بیماران به حداقل برسد.

فرایند درمان

دستگاه توموتراپی یک ساختار باز، گسترده و دایره‌ای است که از طریق آن بیمار با استراحت در یک میز درمانی اشعه را دریافت می‌کند. با استفاده از یک سکوی مبتنی بر اسکنر CT، تشعشع مداوم از 360 درجه در اطراف بیمار با دوز بسیار سازگار و همگن به تومور امکان پذیر می‌شود.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو