دردی که در 90 درصد موارد دلیل آن نا معلوم میباشد

دردی که در 90 درصد موارد دلیل آن نا معلوم میباشد

دردهای شکم را نادیده نگیرید

احساس فشار ، اتساع و درد در ناحیه شکم …  علائمی که اکثرا زنان هر از چندگاهی تجربه می کنند و دست کم می گیرند ممکن است نشانه خطر بزرگی باشد. زیرا سرطان تخمدان به طرز موذیانه ای پیشرفت می کند و این علائم معمولاً در مرحله سوم بروز می کنند. قوی ترین سلاح در مبارزه با سرطان تخمدان ، که کشنده ترین سرطان در میان سرطان های زنان است ، معاینه منظم زنان و زایمان است. پروفسور متخصص زنان و زایمان و متابولیسم زنان و زایمان با بیان اینکه این سرطان در مراحل اولیه می تواند تشخیص داده شود ، تاکید می کند که تجزیه و تحلیل و آنالیز در بانوانی که از لحاظ ژنتیکی در گروه پر خطر میباشند ، می تواند جان آنان را نجات دهد.

طبق داده های وزارت بهداشت و درمان ، در هر 100 زن ، 6 نفر ار آنان دچار سرطان تخمدان میباشند و به این وسیبه سرطان تخمدان 7 امین نوع سرطان شایع در بانوان در کشور ترکیه میباشد.

سرطان تخمدان که معمولاً در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود فقط با معاینات منظم زنان و زایمان قابل تشخیص است.

در ایالات متحده سالانه 14000 زن به دلیل سرطان تخمدان جان خود را از دست میدهند. سرطان تخمدان می تواند به تمام اورگانهای داخل شکم گسترش یابد . با توجه به اینکه این سرطان نه تنها در دوران یائسگی ، بلکه در تمام گروههای سنی میتواند بروز دهد ، تنها راه مقابله معاینات منظم توسط پزشک زنان میباشد.

این بیماری تنها مختص دوران بعد از یائسگی نیست 

تخمدان ها  مسئول ترشح هورمون های زنانه ، یعنی تولید استروژن و پروژسترون و همچنین تولید تخمک هستند. سرطان تخمدان نوعی سرطان موذی و کشنده است که معمولاً در دوره پس از یائسگی شروع می شود ، اما محدود به این گروه سنی نمی ماند. برای تشخیص این بیماری ، که حتی ممکن است در زنان در سنین باروری و همچنین در دختران جوان دیده شود ، باید کلیه کیست ها و توده های تخمدان کاملاً ارزیابی شود.

به این علائم دقت کنید

سرطان تخمدان که به طور موذیانه پیشرفت می کند تنها با پیگیری منظم عوارضی که ممکن است در تخمدان ها اتفاق بیفتد قابل تشخیص است. علائم شایع این بیماری به شرح زیر است:

  • احساس فشار و اتساع در شکم
  •   درد در کشاله ران
  • سوئ هاضمه ، نفق یا حالت تهوع طولانی مدت
  • تغییر در عادات روده ای ، مانند یبوست
  • تغییر در عادات مثانه ادرار ، مانند دفع مکرر ادرار
  • از دست دادن اشتها یا احساس سریع سیری
  • خونریزی واژن
  • کاهش وزن

در صورت وجود هر کدام و یا ترکیب این موارد به بیماران توصیه میشود تا با پزشک خود مشاوره کنند.

معاینات روتین برای تشخیص زود هنگام بسیار حیاتی میباشد

تا کنون هیچ آزمایش و یا عکس برداری جهت تشخیص زو هنگام سرطان تخمدان بوجود نیامده است. پروفسور دکتر Mete Güngör در مورد این بیماری می گوید ” بیماران معمولاً از اتساع و درد در شکم ، مشکلات ادراری و تغییر در عادات روده شکایت دارند ، اما به جای مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان ، با مراجعه به پزشکان سایر رشته های پزشکی وقت خود را از دست می دهند. ” ایشان همچنین بر ضرورت تشخیص زود هنگام و یا درمان موثر بعد از تشخیص توصیه می کنند.

چه کسانی در معرض خطر میباشند  

اختلالات ارثی تقریباً 10-15٪ می توانهد در بروز این بیماری تاثیر گذار باشد ، در حالی که علت دقیق  85-90٪ موارد مشخص نیست. با این حال ، سرطان تخمدان در برخی شرایط ودر برخی از زنان بیشتر احتمال بروز دارد. مثلا؛ افراد با سابقه ناباروری و  یا سقط جنین ، قاعدگی در سنین پایین ، یائسگی دیررس و همچنین استفاده از پودر تالک روی دستگاه تناسلی ، بیشتر در معرض خطر سرطان تخمدان قرار دارند.

قرص های ضد بارداری نقش محافظتی دارند

این سرطان در بیمارانی که سابقه استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری ، حاملگی های متعدد ، بستن لوله یا برداشتن آن را دارند ، کمتر شایع است. بیماری های ارثی که از طریق نسل های پیشین منتقل می شوند ، حدود 10-15٪ موارد را تشکیل می دهند. مشهورترین این اختلالات جهش های ژنی BRCA 1 و BRCA 2 هستند. خطر سرطان تخمدان در بیماران مبتلا به این جهش های ژنی ممکن است تا 40-20 درصد افزایش یابد. بنابراین ، تجزیه و تحلیل جهش در ژن های BRCA 1 و BRCA2 برای زنانی در اعضای خانواده مبتلا به سرطان پستان و تخمدان موجود میباشد باید در نظر گرفته شود. قرص های ضد بارداری خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهند. بسیاری از مطالعات گزارش می دهند که میزان ابتلا به این بیماری در زنانی که بیش از یک سال از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند 30 درصد و در زنان که بیش از 5 سال از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند 70 درصد کاهش می یابد. به طور مشابه ، بروز سرطان تخمدان در زنانی که سابقه زایمان و یا چند بارداری دارند ، کاهش می یابد.

در صورت مشاهده کیست یا ضایعه در تخمدان چه باید کرد

احمیت تشخیص زود هنگام سرطان تخمدان از این لحاظ بسیار میباشد که می تواند در صد موفقیت در درمان را تا 90-100 درصد افزایش داده و موارد پیشرفته بین 40 تا 50 درصد طول محلت 5 ساله برای ادامه حیات را افزایش میدهد. پروفسورMete Güngör متخصص زنان و زایمان و سرطان تخمدان ، با بیان اینکه جراحی انتخاب اول در درمان سرطان تخمدان میباشد ، تأکید می کند که شیمی درمانی نیز به عنوان یک گزینه قبل و بعد از جراحی بسته به روند بیماری میباشد. اگر بیماری در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود ، کلیه اندام های زنان ، غدد لنفاوی منطقه ای و کلیه اندام های درگیربا توموربرداشته می شوند به طوری که هیچ اثری از تومور باقی نمی ماند .بعد از عمل شروع به شیمی درمانی می شود تا سلولهای تومور را در سطح میکروسکوپی تخریب کنند. اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، برای بیماران جراحی رباتیک یا لاپاراسکوپی استفاده می شود. از آنجا که بیماری ممکن است در 5 سال پس از جراحی در بیمارانی که تحت درمان بوده و یا تحت درمان هستند عود کند ، به آنها توصیه می شود که مرتباً در ویزیت های بعدی شرکت کنند.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو