استفاده از تکنولوژی گامانایف آیکون ( Gammaknife ICON) برای درمان انواع تومورهای مغزی

استفاده از تکنولوژی گامانایف آیکون ( Gammaknife ICON) برای درمان انواع تومورهای مغزی

تکنولوژی گامانایف آیکون با بهره‌گیری از دقت ، ایمنی و انعطاف پذیری بالا امکان درمان انواع تومورهای مغزی را بدون درد و خونریزی و با سهولت بالا برای پزشک و بیمار به ارمغان می آورد.

مدل آیکون گامانایف که پیشرفته ترین نسل از این سری می باشد، به لطف دارا بودن از دقت ، ایمنی و انعطاف پذیری بالا ، درمانی با آسودگی خاطر بالا را برای بیمار و پزشک میسر می‌کند .

گامانایف آیکون با استفاده از تکنولوژی توموگرافی و بهره گیری از ردیابی با استفاده از مادون قرمز( infrared ) در طول درمان  با دقت یک هشتم میلی متر ، درمانی بی خطر را ارائه میکند و بدین وسیله سلامت بافت های عصبی و سلولهای سالم مغز را تضمین می‌کند. گامانایف آیکون با داشتن انعطاف پذیری بالا در انتخاب تعداد جلسات درمان ( Single-fraction یا Multiple-fraction ) و پلنینگ به پزشکان جهت انتخاب درمان مناسب با توجه به نیاز بیمار کمک می‌کند.

 پروفسور دکتر کورای اوزدومان ( Prof. Dr. Koray Ozduman ) جراح مغز و اعصاب در بیمارستان آجی بادم ترکیه – شعبه آلتونی زاده استانبول – با بیان اینکه گامانایف آیکون نقش به سزایی در درمان تومور های مغزی دارد ، جزئیات درمان با این روش را توضیح میدهد.

گامانایف آیکون چیست ؟

گامانایف تکنولوژی جهت درمان اختلالات مغزی (اینترا کرانیال ) با استفاده از پرتوهای متمرکز شده گاما و با دقت میلی متریک می‌باشد. گامانایف پرتوهای گامای ساطع شده از صدها منبع کبالت را در یک نقطه متمرکز و هدف گیری میکند.  پرتوی گاما ساطع شده از یک منبع کبالت معمولاً انرژی پایینی دارد ولی با متمرکز کردن صدها پرتو در یک نقطه انرژی بالایی را میتوان به یک هدف مورد نظر وارد کرد.

گامانایف آیکون برای چه درمانهایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

گامانایف برای درمان اختلالات مغزی طراحی و توسعه یافته است . همچنین از گامانایف میتوان برای درمان اختلالات ناهنجاری‌ها در جمجمه ، عروق خونی ، عصب مغز ، چشم ، پوست و دیگر بافت های اطراف مغز استفاده کرد. درمان اختلالات و یا تومورهای موجود در دیگر نقاط بدن نیازمند تکنولوژی‌های متفاوتی می‌باشد. این متد درمان (گامانایف) در بیشتر از سیصد مرکز درمانی و بر روی بیش از یک میلیون بیمار در سراسر جهان استفاده شده است و بدین وسیله به درمانی استاندارد برای تومورها و اختلالات مغزی تبدیل شده است . به طور کلی از تکنولوژی گامانایف میتوان جهت درمان ۵ نوع از اختلالات و تومورهای مغزی استفاده کرد. علاوه بر استفاده از این روش جهت درمان تومورها مغزی بدخیم ( Malign Brain Tumors ) مانند سرطانهای متاستاتیک ، گامانایف میتواند روش درمانی مناسبی برای انواع تومورهای مغزی خوش‌خیم ( Benign Brain Tumors) ، کلاف عروقی ( AVM) ، اختلالات حرکتی چون پارکینسون و نورالژی عصب سه قلو ، و همچنین تومورهای داخل چشم  باشد.

مزایای گامانایف چیست ؟

  • عدم نیاز به عمل باز در بسیاری از تومورهای مغزی
  • کاهش عوارض جانبی با استفاده از این متد
  • عدم نیاز به بیهوشی
  • درمان یک روزه و عدم نیاز به بستری در بیمارستان
  • عدم نیاز به دوره توانبخشی و ریکاوری
  • عدم نیاز به برش و خونریزی در سر برخلاف عمل های باز
  • عدم نیاز به اصلاح موی سر و همچنین عدم وجود ریزش مو بعد از عمل
  • افزایش مزایا و کاهش ناراحتی
  • بازگشت بیمار به زندگی روزمره در کمترین مدت
  • کاهش و به کمترین حد رساندن تشعشعات به بافت سالم

مراحل درمان با گامانایف

استفاده از فریم استروتاکتیک :  فریم استروتاکتیک لکسل (Leksell) جهت اعمال درمان با دقت میلیمتری و حساسیت بالا بر روی سر بیمار نصب می شود. در این مرحله برای از بین بردن درد از بی حسی موضعی استفاده می شود. در کودکان این مرحله از درمان با حضور متخصص بی حسی و در صورت نیاز متخصص بی هوشی انجام می شود .

استفاده از ماسک :  یکی از تفاوتهای گامانایف مدل آیکون با مدل های پیشین گامانایف قابلیت استفاده از ماسک به جای فریم استروتاکتیک در طول درمان می باشد. این قابلیت امکان اعمال درمان در جلسات جداگانه طی روزهای مختلف را ممکن می‌سازد. همچنین استفاده از این ماسک  محافظت از ساختارهای حساس مغز همچون عصب بینایی و سلولهای مغزی را به ارمغان می‌آورد. در نهایت استفاده از ماسک سهولت انتخاب در مواقعی که استفاده از فریم دارای ریسک و یا غیر ممکن می باشد را فراهم می کند.

عکس برداری از عصب مغز ( Neuroradiological Imaging ) : بعد از نصب فریم ، با توجه به پاتولوژی بیمار،عکس‌برداری مناسب برای بیمار انتخاب و انجام میگیرد . در حال حاضر از همه بیماران ام آر آی گرفته می شود. در بیماران با ضایعه وریدی ، بعد از نصب فریم ، آنژیوگرافی نیز انجام می شود. برای بیمارانی که امکان انجام ام آر آی وجود ندارد و یا تومور با منشا استخوان جمجمه را دارند ، معمولاً از سی تی اسکن استفاده میشود .

تصمیم گیری دوز اشعه ( Planning of dosage ) : با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری مخصوص ، بافت‌هایی که باید دوز اشعه رادیوتراپی را دریافت کنند با دقت مرزبندی و مشخص می‌شوند. در تومورهای مجاور به ساختارهای حساس مغز ، سیستم های حساس محافظت و بلاکینگ مدل آیکون گامانایف مانع از ورود پرتوهای ساطع شده به بافت سالم از زوایای خاص می شود و بدین ترتیب بافت سالم را محافظت می کند . همچنین نرم‌افزار های پلنینگ نقش موثر و به سزایی را در این امر ایفا می کنند. در این مرحله از پلنینگ بیمار می تواند در اتاق انتظار به کارهای دلخواه خود بپردازد.

مرحله اعمال درمان با اشعه : بعد از انجام پلنینگ و اتخاذ تصمیمات مناسب جهت درمان بیمار ، مرحله اعمال درمان با اشعه گاما در بخش گامانایف فرا می‌رسد . مدت درمان می تواند بین ۱۵ دقیقه تا یک و یا حتی دو ساعت به طول انجامد . این مدت درمان به فاکتورهای متفاوتی از جمله سایز و اندازه تومور و همچنین مقدار دوز اشعه مورد نیاز جهت تابش بستگی دارد.

توموگرافی حین گامانایف : با استفاده از این توموگرافی کوچکترین حرکات سر بیمار در حین انجام درمان گامانایف شناسایی می شود. این کار به منزله انجام درمان با دقت میلیمتری و تضمین ایمنی بیمار انجام میگیرد. از مزایای دیگر این تکنولوژی امکان پذیر کردن انجام درمان با استفاده از ماسک نیز می باشد .

نظارت بر بیمار در حین درمان : دستگاه گامانایف آیکون با استفاده از توموگرافی و اشعه مادون قرمز (  Infrared) هرگونه حرکت احتمالی بیمار در حین درمان را تشخیص و ثبت می کند. در درمانهایی که به کمک ماسک و یا فریم انجام می گیرد ، توموگرافی محل دقیق جمجمه بیمار و همچنین محل دقیق هدف مورد نظر جهت رادیوتراپی در داخل جمجمه را به صورت دقیق مشخص می کند و همچنین در صورت نیاز توموگرافی می‌تواند در حین درمان تکرار شود. علاوه براین کوچکترین حرکات سر بیمار، مانند حرکت سر هنگام تنفس ، توسط تکنولوژی حساس به حرکت مادون قرمز تشخیص داده شده و به این ترتیب به پزشک معالج در انجام هرچه دقیق‌تر درمان یاری میکند.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو