جراحی مغز و اعصاب

جراحی مغز و اعصاب

شانس و اقبال بالا به همراه تکنولوژی Gamma Knife ICON شنوایی فرد را نجات داد. 

زندگی مملو از اتفاقات خوب و دلپذیر است . گاها این اتفاقات میتواند مربوط به سلامت فردی باشد. ماجرای ملتم یازال که به دلیل بی حسی در پایش با یک پزشک مشورت کرده و در معاینات دریافت که در گوشش تومور خوش خیم است ، ساید یکی از این موارد خوش شانسی باشد. 

تابستان سال گذشته ، ملمت یازال 28 ساله به دلیل بی حسی در پا به یک متخصص مغز و اعصاب باتجربه مراجعه میکند . معاینه و آزمایش عصبی نشان داد که وی دارای یک تومور خوش خیم در عصب تعادل (دهلیز شوانم) است که از هر 100000 نفر در یک نفر مشاهده می شود و باعث کاهش شنوایی در بیشتر بیماران می شود. ملتم تازه متوجه شد که دلیل کم شنوایی اخیر او وجود همین تومور میباشدو  اگر تومور به موقع تشخیص داده نمی شد ، شنوایی گوش چپ خود را برای همیشه از دست می داد. یازال پس از معالجه تومور خوش خیم در عصب شنوایی و تعادل گوش چپ خود با استفاده از Gamma Knife ICON در بیمارستان Acıbadem Altunizade ، اکنون می تواند به آینده با امید نگاه کند.

مشاوره جهت بی حسی ناشی از تومور

ملتم یاازال با بیان اینکه از این تشخیص شگفت زده شده است ، آنچه را که در مرحله اول بیماری خود پشت سر گذاشته است به شرح زیر توضیح می دهد: به صورت کاملا تصادفی به خاطر بی حسی در پا به بیمارستان مراجعه کردم . پزشک درخاست انجام تعدادی آزمایس و ام آر ؟آی کرد و بعد از بررسی متوجه وجود تومور در عصب شنوایی گوش چپ من شد. از طرفی به دلیل خوش خیم بودن تومور بسیار خوشحال بودم و لی از طرفی هم متعجب و هم از وجود تومور ترسیده بودم ، و به این دلیل این خبر را از خانواده ام پنهان کدم. . ” پزشکان به یازال اطلاع دادند که در صورت عدم درمان سریع این تومور ، می تواند به سرعت پیشرفت کرده و باعث کاهش شنوایی ، وزوز دائمی گوش ، تعادل نامناسب و حتی فلج یا درد شدید صورت شود. در ابتدا برخی از متخصصان برای از بین بردن تومور درمان توسط جراحی را توصیه کردند. این جراحی حتی در صورت انجام توسط متخصصین با تجربه احتمال کاهش شنوایی و یا خطر فلج صورت را به همراه دارد و به این دلیل اکثر پزشکان درمان به وصیله گامانایف را به وی توصیه کردند. ملتم یازال در این باره می گوید ، “من در کل با 7 پزشک مشورت کردم. نمی توانستم خطر از دست دادن شنوایی یا حتی فلج صورت را بپذیرم.پروفسور Koray Ozduman من را با جزئیات در مورد وضعیت من ، گزینه های درمان ، روند درمان ، آنچه که از درمان انتظار می رود و خطرات مربوط به آن آگاه کرد. او به من گفت که برای محافظت از شنوایی ، درمان را به پنج روز تقسیم می کند. چنین درمانی در پنج جلسه فقط با دستگاه Gamma Knife ICON امکان پذیر بود .من برای درمان به وسیله گامانایف به پروفسور Koray Ozduman اعتماد کردم و روند درمان خویش را به وی واگذار کردم» پروسه درمان از نوزدهم نوامبر 2018 آغاز شد. درمان 5 جلسه ای به خوبی پیش رفت و یازال توانست آخرین جلسه را در روز جمعه به انجام رسانده وروز دوشنبه آینده دوباره شروع به کار و فعالیت کنید. 

ادامه زندگی کاری به روال معمول خود

با خواندن ماجرای ملتم یازال این سوال پیش می آید که این تکنولوژی گانایف چه مزایایی دارد که میتواند بیماران را به راحتی درمان کند و مورد تایید از سوی پزشکان میباشد؟ 

جراحی مغز و اعصاب یکی از پیچیده ترین رشته های جراحی است. میزان مرگ و میر در عملیات انجام شده در دهه 1940 هنگامی که هیچ فناوری مانند توموگرافی کامپیوتری و MRI وجود نداشت حدود 30٪ بود. جراح مغز و اعصاب سوئدی ، لارس لکسل ، که معتقد بود این میزان برای جراحی بسیار زیاد است و باید کاهش یابد ، در سال 1968 گامانایف را اختراع کرد و آن را برای استفاده در دنیای پزشکی پیشنهاد داد. پروفسور Koray Ozduman ، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان Acıbadem Altunizade ، اظهار داشت كه درمان با این دستگاه شامل تابش دقیق بر هدف در داخل سر از طریق ثابت كردن سر است. از آنجا که دقت بالا اجازه می دهد تابش فقط بر روی تومور باشد ، امکان انجام درمان بدون آسیب رساندن به بافت های سالم بسیار بیشتر می شود. پروفسور Ozduman با اشاره به اینکه این امر باعث می شود درمان بسیار تاثیرگذار و ایمن باشد افزود “از آنجا که Gamma Knife ICONیک روش درمانی است که به بافت های سالم کمترین میزان تابش را از بین تمام روش های رادیوتراپی می کند ، حتی می تواند در کودکان نیز استفاده شود. میزان موفقیت درمان تقریباً برای همه تومورهای قابل درمان با این روش بیش از 90٪ است. علاوه بر این ، این روش درمان را ساده و بدون دردسر می کند! بیمار برای درمان ICON Gamma Knife وارد بیمارستان می شود و می تواند در همان روز تحت معالجه قرار گیرد و به خانه خود و یا بر سر کار خود برود. “

استفاده از ماسک و یا فریم 

گامانایف روشی بسیار دقیق میباشد وامکان هدف گیری با انحراف کمتر از 1 میلی متر را فراهم می کند. برای دستیابی به این دقت بالا ، در حین درمان از حرکت سر بیمار جلوگیری می شود. این کار با استفاده از ماسک یا قاب که سر را ثابت نگه می دارد انجام می شود. این قاب که یک استاندارد 50 ساله در فناوری Gamma Knife است ، درست قبل از درمان نصب شده و پس از آن برداشته می شود. با استفاده از این قاب که سر را در همه نقاط احاطه می کند ، پرتوهای گاما با سرعت وبا انحراف 15/0 میلی متر به سمت تومور هدایت می شوند.  با استفاده از دستگاه Gamma Knife ICON ، این فریم می تواند با ماسک جایگزین شود. با این روش میتوان دقتی بالا حتی در بیمارانی که مایل به درمان با قاب نیستند یا در افرادی که نمی توانند با این قاب با خیال راحت درمان شوند ، حفظ می شود. از طرف دیگر ، استفاده از ماسک با تمام دستگاه های Gamma Knife امکان پذیر نیست. پروفسور Ozduman اظهار داشت که جهت استفاده از ماسک نیاز به استفاده از Gamma Knife ICON دارد که پیشرفته ترین مدل Gamma Knife است و خاطرنشان کرد که این ایمن ترین گزینه برای محافظت از شنوایی هنگام درمان تومور است: ” معمولا یک تومور غلاف عصبی خوش خیم که در عصب تعادل ایجاد می شود در همه سنین دیده می شود. علائم آن کاهش توانایی شنوایی ، وزوز گوش یک طرفه و تعادل نامناسب است. تشخیص در مراحل اولیه محافظت از شنوایی را تضمین می کند و فرصتی برای درمان فراهم می کند. ما با حفظ شنوایی همزمان توانستیم یازال را درمان کنیم. در غیر این صورت ، او دیگر قادر به شنیدن نخواهد بود. “

روشی پرکاربرد برای شرایط مختلف 

با بیان اینکه گاما نایف یک فناوری است که در پنج منطقه مختلف در بدن  استفاده می شود ، پروفسور Koray Ozduman موارد زیر را متذکر شدند:

تومورهای بدخیم: گاما نایف یک روش درمانی موثر در متاستازهای سرطان ریه ، پستان ، کلیه و روده بزرگ به مغز است و میتواند متاستازها را از بین می برد.

تومورهای خوش خیم: این روش در درمان منانژیوم (تومورهای مننکس) و شووانوم دهلیزی (تومورهای عصبی تعادل شنوایی) استفاده می شود. از رشد تومور جلوگیری کرده و کیفیت زندگی بیماران را حفظ می کند. میزان موفقیت در درمان هر دو نوع تومور با Gamma Knife 95٪ است.

ناهنجاری های عروقی مادرزادی مغز: متداول ترین نوع این ناهنجاری ها مغزی AVM (ناهنجاری شریانی) است. پس از یک بار استفاده از یک جلسه در ناحیه معروف به قلب AVM (nidus) با استفاده از گاما نایف ، در حدود 70٪ از بیماران AVM به تدریج طی سه سال از بین می رود.

اختلالات عملکردی: گاما نایف همچنین می تواند برای درمان اختلالات عصبی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند ، استفاده شود. پروفسور Ozduman به درمان اختلال درد صورت اشاره شده به عنوان نورالژی سه قلو اشاره می کند و می گوید: ” گاما نایف در درمان این اختلال مفید است که شامل درد صورت غیر منتظره و بسیار شدید است که بیماران را از زندگی خسته می کند”.

تومورهای چشم: اگرچه به صورت نادر ، از چاقوی گاما می توان برای درمان اختلالات داخل چشم و تومورها نیز استفاده کرد.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو