سایبر نایف

سایبر نایف

درمان بافت‌های سرطانی با دقت کوچک‌تر از میلی‌متر

سایبرنایف یک سیستم جراحی است که با استفاده از امواج رادیویی پیشرفته که با دقت کوچکتر از میلی‌متر برای درمان سرطان در هر نقطه بدن استفاده می‌شود.

سایبرنایف به طور ویژه در تومورهای چندتایی که به جراحی‌ پیچیده نیاز دارند و تومورهایی که نمی‌توان آن‌ّها را جراحی کرد استفاده می‌شود. دقت کوچک‌تر از میلی‌متر آن، آسیب احتمالی به بافت‌های سالم اطراف تومور را به حداقل می‌رساند. سایبرنایف در جریان جراحی با ردیابی دقیق حرکات تنفسی بیمار که با حرکت تومور مرتبط است، از صحت رسیدن درست پرتو مطمئن می‌گردد.

سایبرنایف درد ندارد و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود. بیماران پس از انجام سایبرنایف و اتمام درمان می‌توانند به سرعت به زندگی روزمره‌ی خود بازگردند.

سایبرنایف چیست؟

سایبرنایف یک سیستم جراحی با امواج رادیویی با دقت کوچک‌تر از میلی‌متر است که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این سیستم، پرتوهای رادیویی به منظور درمان نواحی سرطانی مغز و بدن با دوز بالا بر روی این نواحی متمرکز می‌شوند. در عین حال بافت سالم و طبیعی می‌تواند با درصد بالایی در برابر اثرات ناشی از پرتو حفظ شود. تکنولوژي ربات کنترل شده توسط کامپیوتر امکان تابش پرتو از صدها زاویه‌ی مختلف را فراهم می‌آورد. اساساً سایبرنایف یک شتابدهنده خطی پیشرفته است که بر روی ربات‌های مورد استفاده در صنعت قرار می‌گیرد.

چه متخصصانی می توانند درمانسایبرنایفرا انجام دهند؟

متخصصانی که درمان سایبرنایف را اعمال می کنند ، متخصصان رادیوتراپی انکولوژی هستند. با این وجود متخصصان فیزیک پزشکی مسئول کیفیت درمان هستند ، تکنسین های رادیوتراپی از دستگاه های درمانی استفاده می کنند ، پرستاران که به پزشکان کمک می کنند تا پیشرفت بیمار را دنبال کنند و مسئولان پذیرش بیمار که با انواع سؤالات و روش ها در موثر بودن هرچه بیشتر درمان و راحتی و آسایش بیمار و پشتیبانی از رادیوتراپی آنكولوژیست فعالیت می كند.

سایبرنایفبرای معالجه چه نوع سرطانی کاربرد دارد؟

سایبرنایف را می توان در تمام ضایعات ناحیه مغز و سر و گردن بدون محدودیت از نظر موقعیت و اندازه استفاده کرد. در درمان تومورهای بدخیم و خوش خیم ، متاستازها ، ناهنجاری های شریانی و برخی از بیماریهای فونکسیونل ارجح است.

 • همچنین می توان از آن در سرطانهای ریه ، سرطانهای پروستات ، سرطانهای سر و گردن ، تومورهای ستون فقرات، سرطانهای لوزالمعده و متاستازهایی که تعداد آنها کم است اما با روشهای دیگرقابل درمان نیست، درمان کرد، سرطانهای ریه و کبد که در آنها تومور با تنفس یا حرکات روده ای تغییر محل می یابد قابل استفاده است، برخی از تومورهایی که در گذشته قابل درمان نبودند ویا فقط از طریق جراحی قابل درمان بودند، تومورهای اطراف چشم که نیاز به برداشتن جراحی چشم دارند و اختلالات ستون فقرات که در برابر تشعشعات بسیار حساس هستند قابل استفاده است.
 • این روش در بیمارانی که قبلاً رادیوتراپی دریافت کرده اند و بیماری در همان منطقه عود کرده است، قابل استفاده است.

سایبرنایفچه چیزی را به بیمار ارائه می دهد؟

سایبرنایف یک درمان مناسب برای ضایعاتی است که امکان دسترسی با جراحی در آنها وجود ندارد و یا بسیار دشوار است.

 • گزینه ای برای تومورهایی است که نیازی به جراحی ندارند یا به یک عمل جراحی بسیار پیچیده احتیاج دارند یا قابل جراحی نیستند.
 • این سیستم درمان را با حساسیت زیر میلی متر انجام می دهد و هدف آن کاهش آسیب به بافت سالم به حداقل ممکن است.
 • درمان سریع در 1 تا 5 جلسه متفاوت است.
 • در طول دوره درمان ، تومور و حرکات بیمار با سیستم هدایت تصویر فوری و فناوری ربات کنترل شده با کامپیوتر قابل کنترل است. تغییرات فوری می توانند شناسایی و اصلاح شوند.
 • سایبرنایف حرکات تنفسی بیمارو تومور را  نظارت می کند ، اصلاحات حساس را انجام می دهد و تابش اشعه را بر این اساس اعمال می کند.
 • تومورهای متعدد می توانند همزمان درمان شوند.
 • بدون درد است و نیازی به بیهوشی ندارد.
 • بیمار نیازی به بستری شدن ندارد و می تواند خیلی سریع به زندگی روزمره خود بازگردد.

با دستگاهسایبرنایفآشنا شوید

سیستم پرتودرمانی سایبرنایف دستگاهی است که برای درمان سرطان طراحی شده است. عمدتاً از یک شتاب دهنده خطی به وزن 140 کیلوگرم تشکیل شده است که پرتو اشعه ایکس 6MVتولید می کند و بر روی یک روبات صنعتی با 6 مفصل و یک تخت بیمار روباتیک که می تواند در 6 جهت حرکت کند، نصب شده است. این روبات دارای حساسیت حرکتی 0.2 میلی متر است. با استفاده از تصویربرداری سایبرنایف ترکیبی از تعیین هدف و سیستم ربات کنترل شده ایجاد می شود ، تا تومورها را با حساسیت بسیار بالا در معرض تابش قرار گیرند.

سایبرنایفچگونه انجام می شود؟

سایبرنایف با قرار دادن ماسک پلاستیکی روی بیماران بدون عمل جراحی اعمال می شود. در طول درمان ، بیمار در یک تخت کنترل شده با ربات قرار می گیرد که می تواند در 6 جهت حرکت کند. سیستم ضبط تصویر که محل تومور را تعیین می کند ، آن را ردیابی می کند و تغییرات در حرکات تومور را کنترل می کند تا در صورت لزوم وضعیت بیمار را تغییر دهد ، با حساسیت تومورهای ریه و کبد را که با تنفس جابجا می شوند ، درمان می کند. در طول درمان ، بیمار مجبور نیست نفس خود را حبس کرده یا بصورت منظم نفس بکشد. این سیستم توموگرافی کامپیوتری و تصاویر رزونانس مغناطیسی گرفته شده قبل از درمان را با تصاویر فوری که در طول درمان گرفته می شود ، مقایسه می کند. مختصات توموری که بدست می آید فوراً با کمک رایانه ارزیابی می شود و مقدار پرتودرمانی تنظیم می شود. بنابراین درمان تحت تأثیر حرکات کوچک بیمار نمی باشد. در حالی که درمان محدود به تومور است ، آسیب به بافت سالم اطراف آن به حداقل می رسد.

سایبرنایف اولین و تنها سیستم پرتونگاری رباتیک در جهان است که برای درمان سرطان در سراسر بدن با دقت میلی متر طراحی شده است. به لطف این سیستم ، مناطق سرطانی در مغز و در سراسر بدن با دوزهای زیاد پرتودرمانی قابل درمان هستند. بافت طبیعی ازتابش اشعه محافظت می شود. دستگاه درمانی به گونه‌ای دور بیمارحرکت می کند که گویی با استفاده از فن آوری ربات های تحت کنترل رایانه رقصیده و با اعمال اشعه از صدها زاویه ، درمان را انجام می دهد.        سایبرنایف از زیر سیستمهایی تشکیل شده است که میزبان بسیاری از فناوریهای پیشرفته هستند.                          سایبرنایف، که قادر است محل تومور را تحت هدایت سیستم تصویربرداری خود تعیین کند ، یک سیستم ربات بسیار دقیق کنترل شده با رایانه و یک سیستم موقعیت یابی بیمار روباتیک مدرن است. تمام این سیستم ها با دقت بالا ، درمان تومور را تسهیل می کنند.

موارد قابل درمان چیست؟

در صورت مناسب بودن پرتودرمانی ، سایبرنایف توسط FDA برای معالجه تومورها و ضایعات در هر جای بدن تایید می شود. با این حال ، بیماران باید با پزشکان خود مشورت کنند تا تشخیص دهند که آیا این روش درمانی برای آنها مناسب است یا خیر. مواردی که با سایبرنایف قابل درمان است شامل موارد زیر است:

 • تومورهای مغزی اولیه و متاستاتیک
 • سرطان ستون فقرات
 • تومورهای نخاعی
 • تومورهای بافت نرم (ریه ، کلیه ، کبد ، پانکراس)
 • نورینوم آکوستیک
 • تومورهای مننژیوما و جمجمه
 • تومورهای هیپوفیز
 • تومورهای مکرر و باقیمانده
 • ناهنجاری های شریانی (AVM)
 • اختلالات عملکردی ، مانند نورالژی تریژمینال

مزایایسایبرنایفچیست؟

 • درمان بدون درد
 • هیچ دردی در رابطه با درمان توسط سیستم پرتودرمانی سایبرنایف وجود ندارد.
 • بدون قاب
  توانایی سایبرنایف برای اصلاح حرکت بیمار در حین درمان ، درد و ناراحتی ناشی از قاب فلزی سفت و سخت را که با سایر تکنیک های کلیشه ای استفاده می شود ، از بین می برد.
 • توانایی برای کل بدن
  طراحی منحصر به فرد سایبرنایف اجازه می دهد تا تومورها یا ضایعات در سراسر بدن درمان شود ، یک رویکرد کاملاً جدید برای جراحی رادیولوژی. درمان پرتودرمانی را می توان در بافتهای نرم مانند ریه ، کبد ، کلیه و سایر اندامها و همچنین مغز و ستون فقرات انجام داد.
 • درمان سرپایی
 • درمان سایبرنایف خطر عوارض و مدت زمان بهبودی طولانی مدت مرتبط با جراحی سنتی را به شدت کاهش می دهد. سایبرنایف همچنین می تواند رادیو جراحی “مرحله بندی شده” را انجام دهد – درمواردی که کل میزان دوز تابش به دو تا پنج دوز کوچکتر طی چند روز تقسیم می شود. این امر به ویژه برای درمان تومورهای بزرگتر یا آنهایی که در مناطق حساس یا در نزدیکی نواحی حساس قرار دارند مفید است و رادیوتراپی آنکولوژی بهتری را برای بافت اطراف فراهم می کند. پس از معالجه ، بیشتر بیماران می توانند به خانه برگشته و فعالیتهای منظم خود را از سر بگیرند.

تکنیک های مورد استفاده در رادیوتراپی انکولوژی:

: SRT / SRS

رادیو جراحی استریوتاکتیک (SRS) که می توان بصورت استفاده از مختصات به عنوان درمان یک هدف خاص توضیح داد ، به تخریب کامل تومور در یک جلسه منفرد از طریق دوزهای زیاد پرتودرمانی پس از مختصات 3 بعدی هدف مشخص می شود. هنگامی که این روش درمانی در بیش از یک جلسه (بطور کلی 3-5 جلسه) اعمال شود ، به عنوان رادیوتراپی استریوتاکتیک (SRT) نامگذاری می شود.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو