داوینچی

داوینچی

ربات داوینچی چگونه استفاده می شود؟

سیستم جراحی ربات داوینچی یک پلت فرم رباتیک پیشرفته است که برای گسترش قابلیت های جراح و ارائه جایگزینی برای جراحی باز طراحی شده است.   سازمان غذا و داروی ایالات متحده (اف دی ای) سیستم جراحی ربات داوینچی را در سال 2000 تایید کرد. هزاران جراح در سراسر جهان در مورد سیستم های ربات داوینچی آموزش دیده اند و بیش از 7 میلیون جراحی را با استفاده از سیستم های جراحی ربات داوینچی تکمیل کرده اند.

سیستم جراحی رباتیک داوینچی شامل سه زیر سیستم میباشد که شامل کنسول جراح، میز کناری بیمار و میز الکترونیکی.

کنسول جراح اجازه میدهد جراح بتواند محل جراحی را ببیند و حرکت ابزار آندوسکوپی و آندوسکوپ (دستگاهی که امکان مشاهده اندام ها و حفره های داخلی بیمار را فراهم می کند) را کنترل کند.

 میز جانبی بیمار با بازوهای مکانیکی که از ابزار آندوسکوپی و دوربین در حین جراحی پشتیبانی می کند.

میز الکترونیکی  بخشی از سیستم است که شامل سخت‌افزار پشتیبانی می شود. عناصر این تجهیزات عبارتند از: واحد جراحی الکتریکی (ای اس یو)، پمپ های مکش/آبیاری، بادگیر و منبع نور برای آندوسکوپ.

طراحی ارگونومیک سیستم ربات داوینچی به جراح اجازه می دهد تا از محل راحت خود به‌صورت نشسته در کنسول عمل جراحی را انجام دهد. جراح با دستوراتی که با دستان خود می دهد می تواند وسایل یا دوربین را به دلخواه حرکت دهد.

سیستم بصری ربات داوینچی نماهای سه بعدی با وضوح بالا را ارائه می دهد و به جراح دید شفافی از ناحیه جراحی می دهد که تا 10 برابر قابلیت بزرگنمایی نسبت به چشم انسان دارد.

سیستم جراحی ربات داوینچی با ارائه دید عالی، مهارت بیشتر، دقت بیشتر و راحتی ارگونومیک به جراحان این امکان را برای جراحان بیشتری فراهم می‌کند تا روش‌های کم تهاجمی را که شامل کالبد شکافی یا بازسازی پیچیده و ظریف است انجام دهند.

ربات داوینچی چه جراحی هایی می تواند انجام دهد؟

متخصصان جراحی می گویند در برخی از جراحی ها با استفاده از دست های روباتیک داوینچی در مقایسه با دستان خود می توانند راحت تر در فضاهای تنگ تر مانور دهند و به درجه حرکت بالاتری دست یابند. آنها گزارش می دهند که در جراحی های خاص، به خصوص کولورکتال (روده یا کولون)، سر یا گردن و دریچه قلب موفق تر از دیگران هستند. اگرچه جراحی قلب باز هنوز یک درمان مداوم است، جراحان اکنون ترجیح می دهند از روش های کم تهاجمی تر استفاده کنند.

برای جراحی بای پس عروق کرونر، یکی از دو روش جراحی کم تهاجمی، جراحی با کمک رباتیک با ربات داوینچی است. در این روش فقط به چند برش کوچک نیاز دارد که پزشکان برای قرار دادن تجهیزات جراحی و دوربین برای مشاهده استفاده می کنند. در جراحی قلب توراکوسکوپی، پزشکان با تماشای تصاویری که با توراکوسکوپی (دوربین) بزرگ‌نمایی می‌کنند، از ابزارهای خاصی برای انجام جراحی استفاده می‌کنند. برای ترمیم دریچه میترال می توان از جراحی با کمک رباتیک داوینچی نیز استفاده کرد.

جراحان بسیاری در جراحی های کولورکتال، معده، لوزالمعده، کبد، کیسه صفرا و روده با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی کم تهاجمی یا با کمک رباتیک توسط فناوری ربات داوینچی به جای ایجاد برش های بزرگ در پوست و ماهیچه انجام می دهند.

جراحی ترانسورال با کمک رباتیک  همچنین نیازی به برش ندارد اما از فناوری رباتیک مانند ربات داوینچی برای انجام جراحی از جمله سرطان‌های دهان، کام نرم، لوزه‌ها و شرایط غیرسرطانی مربوط به پشت دهان، زبان و گلو استفاده می‌کند.

جراحان می‌توانند بسیاری از عمل های جراحی را با استفاده از روش‌های حداقل تهاجمی ویدئویی توراکوسکوپی یا جراحی رباتیک داوینچی انجام دهند، از جمله سرطان یافت شده در هر ناحیه از قفسه سینه، بیماری ریفلاکس معده ، بیماری‌های ریوی مانند تومورهای خوش‌خیم، بیماری انسدادی مزمن ریه فتق در این ناحیه، صدمات ناشی از تروما و غیره.

سیستم جراحی ربات داوینچی را می توان برای بیماری های زنان مانند درد شدید لگن، اندومتریوز، فیبروم، خونریزی غیر طبیعی، افتادگی اندام لگنی و سرطان استفاده کرد.

میانگین زمان انجام هیسترکتومی رباتیک داوینچی چقدر است؟

هیسترکتومی رباتیک داوینچی یک نمای سه بعدی با قدرت بالا از محل عمل فراهم می کند. با هیسترکتومی رباتیک داوینچی، که حرکات دقیق‌تر دست انسان را ممکن می‌سازد، ابزارهای جراحی در زوایای و موقعیت‌های دشوار استفاده می‌شوند.

هیسترکتومی رباتیک داوینچی مزایای بالقوه بی‌شماری را نسبت به روش‌های سنتی هیسترکتومی واژینال، لاپاروسکوپی یا شکم باز به‌ویژه در هنگام انجام روش‌های چالش برانگیز مانند هیسترکتومی رادیکال برای سرطان زنان ارائه می‌دهد.

هیسترکتومی رباتیک داوینچی معمولاً 1-3 ساعت تحت بیهوشی عمومی طول می کشد. (بسته به جراح و پیچیدگی مورد) بیماران حداقل یک شب در بیمارستان بستری می شوند تا پزشکان بتوانند روند بهبودی آنها را زیر نظر داشته باشند. اکثر بیماران ظرف یک هفته یا ده روز به زندگی روزمره خود باز می گردند.

برای هیسترکتومی های پیچیده و سایر روش های زنان، جراحی با کمک ربات داوینچی ممکن است موثرترین و کم تهاجمی ترین گزینه درمانی باشد. جراحانی که از سیستم ربات داوینچی استفاده می‌کنند، از طریق برش‌های کوچک ۱ تا ۲ سانتی‌متری می‌توانند با دقت و کنترل بیشتری عمل کنند، درد و خطر ناشی از برش‌های بزرگ را به حداقل برسانند و در عین حال احتمال درمان سریع و نتایج عالی را افزایش دهند.

مزایای هیسترکتومی رباتیک داوینچی شامل از دست دادن خون کمتر در حین جراحی، برش های کوچکتر که باعث ایجاد زخم کمتر، درد کمتر پس از عمل، کاهش خطر عفونت، اقامت کوتاهتر در بیمارستان، درمان سریع و بازگشت سریعتر به زندگی عادی می شود.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو