سرطان پستان

سرطان پستان

علائم ، مراحل و درمان سرطان پستان 

سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در زنان می‌باشد. مرکز درمانی Acıbadem خدمات درمانی با کیفیت بالا را جهت تشخیص ، درمان و حصول نتایج عالی ارائه می دهد.

جهت مقابله با سرطان سینه به صورت تیمی متحد عمل کرده و بهترین عملکرد را از تشخیص زودهنگام تا پایان درمان به شما ارائه می دهیم. با بیش از 20 سال تجربه ، تیمی حرفه‌ای متشکل از بیش از ۵۰ رشته تخصصی در انواع بخش های درمانی، تکنولوژی و فناوریهای جهانی و بهروزی از رویکرد چند رشته ای ، جهت شکست سرطان سینه آماده خدمات رسانی به بیماران می‌باشیم .

سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان زمانی رخ می دهد که سلولهای غیر طبیعی به صورت کنترل نشده ای  شروع به رشد و تکثیر کنند.  این سلول ها یک توده توموری را تشکیل می دهند که می تواند خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم باشد. تومورهای خوش خیم ، توده های غیر طبیعی هستند که در خارج از سینه گسترش نمی یابند و خطر حیاتی به دنبال ندارند. سرطان پستان به تومور بدخیمی اطلاق می شود که از مجاری یا لوب های سینه شروع شده و پتانسیل گسترش به سایر نقاط بدن را دارد (متاستاز).

علائم اولیه سرطان سینه به چه شکل می‌باشد؟

در واقع ، تشخیص علائم اولیه سرطان سینه آسان تر از آن است که به‌ نظر می‌رسد. انجام معاینات فردی منظم به زنان کمک می کند تا با ظاهر طبیعی سینه خود آشنا شده و به سرعت متوجه هرگونه تغییر شوند. سرطان پستان اغلب مانند یک توده در پستان احساس می شود. اگرچه بسیاری از انواع سرطان سینه می تواند باعث ایجاد توده شود ، با این وجود همه انواع آن علایم مشابه را بروز نمی‌دهند. علاوه بر این ، بسیاری از انواع شایع توده های سینه وجود دارند که عمدتاً سرطانی نیستند. کیست های سینه ، فیبروآدنوم یا آدنوز ، به عنوان مثال ، از انواع خوش خیمی هستند که ممکن است توده ایجاد کنند. تومورهای سرطان پستان در تماس سفت می شوند. اگر توده ای را پیدا کردید که برای شما جدید است  احساس می کنید ثابت و بی حرکت است ، باید یک قرار معاینه با پزشک خود داشته باشید.

علل سرطان پستان

علل دقیق ایجاد سرطان سینه و یا سرطان پستان هنوز مشخص نیست. با این حال دو عامل اصلی جنس مونث بودن و افزایش سن می‌باشد. دو سوم بیماران مبتلا به سرطان سینه زنان بالای 50 سال هستند و اکثر این افراد بین ۳۹ تا ۴۹ ساله می‌باشند. جهش های ژنتیکی موروثی تا ۱۰ درصد در بروز سرطان سینه نقش داشته باشد. جهش ارثی ژن های سرکوب کننده تومور BRCA1 یا BRCA2 به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. علاوه بر این ، زنانی که مادر ، خواهر یا دخترشان به سرطان سینه مبتلا شده اند ، دو تا سه برابر بیشتر احتمال دارد که به این سرطان مبتلا شوند. امروزه افراد دارای سابقه خانوادگی می توانند آزمایش ژنتیکی جهت پیشگیری از خطر ابتلا را انجام دهند تا بتوانند در مورد سلامت خود تصمیمات آگاهانه بگیرند.

در کنار عوامل تهدید کننده که نمی توانیم آنها را کنترل کنیم ، برخی از شیوه های زندگی وجود دارد که می توانیم با تغییر آن  شانس خود را جهت عدم ابتلا به این بیماری افزایش دهیم. برای مثال افزایش وزن ، خطر ابتلا به سرطان سینه را به ویژه در زنان یائسه افزایش می دهد. استفاده از قرصهای ضد بارداری، استفاده از درمانهای هورمونی ، عدم تمایل به بارداری و یا داشتن اولین فرزند پس از 30 سالگی  ، همه می‌توانند از عوامل افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان باشند. سبک زندگی بی تحرک و مصرف الکل نیز خطر ابتلا را افزایش می دهد. در صورتیکه ، ورزش منظم و فعالیت های بدنی خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

آیا مردان نیز می توانند به سرطان سینه مبتلا شوند؟

این بیماری بیشتر در زنان رخ می دهد ، با این حال احتمال بروز سرطان سینه در مردان نیز وجود دارد. مردان کمتر از یک درصد از کل موارد تشخیص داده شده را تشکیل می دهند. سرطان سینه مردان درست مانند زنان در بافت پستان شکل می گیرد. سابقه خانوادگی ، برخی از اختلالات ژنتیکی ، قرار گرفتن در معرض استروژن یا اشعه ، و همچنین چاقی و مصرف الکل ، ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در مردان کمک کند. مهم است بدانید که مردان نیز می توانند به سرطان سینه مبتلا شوند. به دلیل عدم آگاهی ، مردان اغلب علائم اولیه بیماری را نادیده می گیرند و در مراحل نهایی با پزشک مشورت می کنند. در صورت تشخیص زود هنگام ، سرطان سینه مردان نیز دارای درصد موفقیت مشابه با سرطان سینه بانوان می‌باشد . 

علائم اولیه سرطان پستان

اکثر زنان در مراحل اولیه تشخیص هیچ گونه علائم فیزیکی سرطان سینه را ندارند. در حالی که تومور هنوز کوچک است ، معمولاً علائم هشداردهنده ای نشان نمی دهد. به همین دلیل غربالگری منظم برای تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.

علائم سرطان پستان

سرطان پستان معمولاً با شکل‌گیری یک توده در هر نقطه از سینه یا زیر بغل همراه است. با این حال ، علائم هشداردهنده دیگری نیز وجود دارد، از جمله:

 • هرگونه تغییر در اندازه ، شکل یا بافت سینه.
 • تغییر شکل نوک پستان ، مانند تو رفتگی نوک پستان .
 • تغییرات پوستی ، مانند گودی سطح ، پوست پرتقال ، سوزش ، بثورات پوستی.
 • تشکیل ناحیه ای شبیه به سنگ مرمر در زیر پوست.
 • ترشح از نوک سینه ها که ممکن است شفاف یا زرد ، خونین و غیره باشد.
 • درد پستان که با پریود بعدی برطرف نمی شود.
 • هر چیزی که متفاوت یا غیرمعمول به نظر می رسد باید به پزشک ارجاع داده شود.

علائم سرطان پستان ممکن است از فردی به فرد دیگر یا بسته به نوع خاص آن متفاوت باشد.

انواع سرطان سینه

سرطان های سینه همه یکسان نیستند. تومور می تواند از قسمت های مختلف سینه شروع شود. تقریباً در ۸۵ درصد از موارد ، تومور در اپیتلیوم مجاری که شیر را به نوک سینه منتقل می کنند (کارسینوم مجرا) بوجود می آید و در ۱۵ درصد بقیه موارد در بافت غده سینه (کارسینوم لوبولار) شروع می شود. در موارد نادر ، از سایر بافت های سینه شروع می شود ، اما اینها معمولاً انواع سارکوم و لنفوم هستند و سرطان پستان محسوب نمی شوند.

در ابتدا ، رشد سرطانی به مجرای یا لوبول محدود می شود ، که به آن سرطان پستانی غیرتهاجمی می گویند. با گذشت زمان ، سرطان های غیرتهاجمی ممکن است پیشرفت کرده و به بافت های اطراف نفوذ کرده و به سرطان تهاجمی پستان تبدیل شوند. کارسینوم مجرای تهاجمی (IDC) شایع ترین شکل است که حدود ۸۰ درصد از کل موارد را شامل می شود و پس از آن کارسینوم لوبولار تهاجمی (ILC) با ۱۵-۱۰ درصد است. انواع نادر سرطان سینه نیز وجود دارد ، مانند بیماری پاژه که نوک سینه را تحت تاثیر قرار می دهد، تومورهای فیلود که در بافت همبند پستان ایجاد می شوند، سرطان سینه التهابی که یک شکل بسیار تهاجمی است و غیره

علاوه بر این ، تومورهای سینه را می توان با توجه به وضعیت گیرنده هورمونی آنها تقسیم بندی کرد. حدود دو سوم آنها برای رشد و تولید مثل به هورمون های زنانه استروژن یا پروژسترون نیاز دارند. این سلول های سرطانی گیرنده هایی دارند که به آنها اجازه می دهد هورمون ها را گرفته و از آنها استفاده کنند. این هورمونها به ترتیب به عنوان ER مثبت یا PR مثبت طبقه بندی می شوند. در این موارد ، درمان مسدود کننده هورمون می تواند رشد تومور را متوقف کند. توموری که گیرنده هورمونی منفی دارد (HR منفی) تحت تأثیر درمان های هورمونی قرار نمی گیرد. سرطان پستان نیز ممکن است HER2 مثبت یا منفی باشد. این به سطوح پروتئینی به نام گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی انسان 2 اشاره دارد. سطوح بالای آن باعث رشد سرطان می شود که به نام سرطان پستان HER2 مثبت نامیده می شود. هنگامی که هیچ یک از سه گیرنده تشخیص داده نشود ، این سرطان سه گانه منفی پستان محسوب می شود. از آنجا که هر نوع نیاز به درمان متفاوتی دارد ، دقت آزمایش برای درمان موثر ضروری است. تشخیص نوع دقیق سرطان سینه و میزان گسترش آن در بدن ، استراتژی درمان را تعیین می کند و به پزشکان در ارائه بهترین درمان های ممکن کمک می کند.

تشخیص سرطان پستان

دانش به روز و تجهیزات پیشرفته امکان تشخیص زودهنگام سرطان سینه را حتی گاهی اوقات سالها قبل از اینکه علائم قابل مشاهده ای را از خود نشان دهد فراهم می‌کند. روند تشخیص معمولاً با آزمایشات تصویربرداری آغاز می شود. ماموگرافی که تصویر اشعه ایکس از پستان را ارائه می دهد و سونوگرافی که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند ، مدتهاست که به عنوان ابزار اصلی تشخیص سرطان پستان شناخته شده اند. امروزه مراکز تخصصی پستان، تکنیک های مختلف بروز ماموگرافی را در اختیار دارند. ماموگرافی دیجیتالی به شما اجازه می دهد تصاویر سینه را با فرمت دیجیتالی روی صفحه کامپیوتر مشاهده کنید. ماموگرافی سه بعدی با توموسنتز تصاویر دیجیتالی سه بعدی با دوزهای کم تابش را ارائه می دهد. سونوگرافی 4 بعدی پستان یا سونوگرافی اتوماتیک قابلیت ارائه تصاویر واضح  حتی در بافت متراکم پستان را امکانپذیر میکند.

اگر یافته های مشکوک با تصویربرداری تشخیص داده شوند ، بخشی از بافت مشکوک باید توسط یک آسیب شناس زیر میکروسکوپ بررسی شود که به این کار انجام بیوپسی گفته میشود. نمونه برداری ها را می توان به روش های مختلف از جمله دستگاه سوزنی هدایت شونده انجام داد .

در یک کلینیک یک مرحله ای ، بیماران این امکان را دارند که در همان ویزیت ، تمام آزمایشات لازم را انجام دهند. در Acibadem ، پزشکان مجرب ما پیشرفته ترین تجهیزات را برای تشخیص سرطان سینه در اختیار دارند ، از جمله برخی از تکنولوژی‌های بروز که فقط در تعداد محدودی از مراکز  جهان موجود است.

مراحل سرطان سینه

مراحل سرطان پستان اندازه و گسترش آن را در بدن توصیف می کند. معمولاً در مقیاس 0 (صفر) تا IV (چهار) طبقه بندی می شود و  اعداد بزرگتر نشان دهنده سرطان تهاجمی تر است. مرحله 0 سرطان غیر تهاجمی پستان یا پیش سرطانی نیز نامیده می شود. این بدان معناست که سلولهای غیر طبیعی وجود دارد ، اما آنها محدود به مجاری شیر یا غدد هستند و به بافتهای اطراف حمله نکرده اند (سرطان درجا). از طرف دیگر ، مرحله چهارم سرطان پستان یک وضعیت پیشرفته است که تومور در قسمت های دور بدن ، احتمالاً در اندام ها یا استخوان ها گسترش یافته است.

همراه با مرحله بندی ، درجه بندی سرطان پستان اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت سلول های سرطانی با سلول های طبیعی و اینکه چگونه انتظار می رود تومور به آرامی یا سریع رشد کند ، ارائه می دهد. سرطان درجه پایین به این معنی است که سلول های غیر طبیعی شبیه سلول های طبیعی هستند و به احتمال زیاد آنها به آرامی رشد می کنند ، در حالی که سرطان درجه بالا دقیقاً برعکس است.

برای بیماران مبتلا به تشخیص جدید ، مرحله بندی و درجه بندی سرطان پستان ، همراه با گیرنده هورمون و وضعیت HER2 ، برای کمک به تیم پزشکی در تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه های درمانی ضروری است.

درمان سرطان پستان

امروزه درمانهای سرطان سینه با روند رو به رشدی به صورت بسیار موثرتری  صورت می‌گیرد. فرآیند درمان ممکن است شامل جراحی ، پرتودرمانی ، شیمی درمانی ، هورمون درمانی ، شیمی درمانی هدفمند یا ایمونوتراپی باشد.

 • شیمی درمانی: از داروها برای از بین بردن سلول های با رشد سریع و غیرطبیعی ، از جمله سلول های سرطانی ، در سراسر بدن استفاده می کند. اکثر بیماران بعد از عمل جراحی نیازمند به شیمی درمانی می‌باشند ، اما می توان آن را قبل از عمل نیز برای کوچک کردن تومور تجویز کرد.
 • هورمون درمانی: اینها داروهایی هستند که با جلوگیری از رشد هورمون ها یا توقف تولید هورمون ها از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. تنها سرطان های پستان با گیرنده هورمونی مثبت به درمان هورمونی پاسخ می دهند. این درمان معمولاً یک روند طولانی مدت است که به مدت ۱ تا ۵ سال ادامه دارد تا از عود سرطان جلوگیری شود.
 • درمان هدفمند: درمان های بیولوژیکی ، با پیشرفت ژنتیک و زیست شناسی مولکولی ، یکی از مهمترین دستاوردهای اخیر در درمان سرطان است. در این درمان  از داروهایی استفاده می کنند که قادر به شناسایی اهدافی هستند که تنها در سلول های سرطانی وجود دارند. بنابراین سلولهای سالم مورد حمله قرار نمی گیرند و عوارض جانبی در مقایسه با شیمی درمانی استاندارد کاهش می یابد. بسته به نوع خاص سرطان پستان ، گزینه های مختلفی برای درمان هدفمند وجود دارد. در این درمان میتوان سلول های سرطانی را بررسی کرد تا مشخص گردد که کدام نوع درمان هدفمند موثرتر خواهد بود. 
 • ایمونوتراپی: این نوع درمان  یک گزینه درمانی بسیار جدید و نوظهور می‌باشد.  ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن بیمار را برای مبارزه با سلول های سرطانی فعال می کند. این روش می تواند برای برخی از بیماران مبتلا به سرطان سینه منفی سه گانه در مراحل پیشرفته استفاده شود.
 • پرتودرمانی: پرتودرمانی یک درمان موضعی است که برای از بین بردن سلول های سرطانی با اشعه ایکس پرانرژی ، پرتوهای الکترون و ایزوتوپ های رادیواکتیو استفاده می شود. پرتودرمانی از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کرده و آنها را می کشد. بیماران تحت اشعه درمانی در Acibadem می توانند از دستگاههای شتاب دهنده خطی با جدیدترین ویژگی های تکنولوژیکی با بالاترین ایمنی و کارایی برای درمان خویش بهره مند شوند.

مرکز سرطان پستان Acibadem و تیم متخصص آن طیف وسیعی از گزینه‌های درمانی جهت درمان سرط

ان سینه را در زیر یک سقف ارائه می دهند ، از جمله درمانهای پیشرفته ای که تنها د مراکز انگشت شماری وجود دارند عبارتند از: 

 • عمل جراحي: این معمولاً اولین مرحله درمان است ، به ویژه برای سرطان سینه در مراحل اولیه. هدف از بین بردن بافت های سرطانی در حد امکان ویا به طور کامل می‌باشد. به برداشت کل بافت پستان به صورت جراحی ، ماستکتومی نامیده می شود. ماستکتومی در گذشته یک عمل متداول به شمار می‌آمد. امروزه ، تنها در موارد پیشرفته سرطان پستان یا هنگامی که چندین تومور در داخل سینه وجود دارد ، از این روش استفاده می شود. در Acibadem ، اولین انتخاب همیشه جراحی حفظ سینه است که لومپکتومی نامیده می شود. این جراحی شامل برش تومور به همراه 1-2 سانتی متر بافت طبیعی در اطراف آن است. پس از آن ، از تکنیک های آنکوپلاستیک برای بازگرداندن سینه و اطمینان از نتایج مورد قبول زیبایی استفاده می شود. حتی زمانی که ماستکتومی مورد نیاز است ، جراحان ما قادر به استفاده از روش های جدید مانند ماستکتومی محافظ نوک سینه یا ماستکتومی محافظ پوست هستند. درست مانند ماستکتومی استاندارد ، تمام بافت پستان برداشته می شود ، اما مجموعه پوست/نوک سینه-آرئول برای بازسازی سینه حفظ می شود.
 • جراحی به کمک روبات: سیستم رباتیک داوینچی را می توان برای ماستکتومی با دقت بالا و بدون برش روی سینه استفاده کرد. کل بافت پستان از طریق یک برش کوچک از زیر بغل برداشته می شود. پس از آن قرار دادن پروتزها از طریق همان برش انجام می شود. جراحی روباتیک سرطان سینه نتایج زیبایی بهتری را تضمین می کند زیرا هیچ برشی روی سینه وجود ندارد و برش زیر بازو به راحتی پنهان می شود.
 • پرتودرمانی تک دوز: برای بیماران مبتلا به سرطان پستان ، در مواردی که مناسب این روش درمانی باشند ، پرتودرمانی را می توان در یک جلسه در حین عمل جراحی قبل دوخت برش جراحی انجام داد. تابش با دوز بالا دقیقاً فقط به این ناحیه ، در بستر تومور داده می شود و از بافت سالم اطراف محافظت می کند. پرتودرمانی حین عمل (IORT) با استفاده از دستگاه روباتیک می تواند به سه روش مورد استفاده قرار گیرد: در بیماران پس از یائسگی با تومورهای کوچک و حساس به هورمون به صورت یک دوز پس از جراحی حفظ پستان. در بیماران قبل از یائسگی با تومورهای کوچک حساس به هورمون به عنوان تشدید تشعشع ؛ و در بیمارانی که ماستکتومی محافظ نوک سینه انجام شده جهت جلوگیری از خطر عود مجدد انجام می‌گیرد.
 • بازسازی سریع سینه: برای بسیاری از بیماران امکان بازسازی بافت برداشته شده در همان عمل با استفاده از پروتز سینه یا بافتهای خود بیمار بودن فوت وقت وجود دارد. جدیدترین تکنیک های ترمیمی در Acibadem برای بازگرداندن ظاهر طبیعی سینه های مبتلا به سرطان سینه استفاده می شود.

درصد موفقیت و نجات بیماران مبتلا به سرطان پستان

مبنا جهت اندازه‌گیری درصد موفقیت در بیماران مبتلا به سرطان پستان ، افزایش طول عمر بیمار بعد از درمان میباشد. با توجه به اینکه احتمال عود بیماری بعد از ۵ سال  بسیار پایین میباشد، درصد موفقیت در طول این مدت مورد سنجش قرار میگیرد.

پیشرفت های پزشکی در تشخیص و درمان سرطان منجر به افزایش میزان بقا شده است. بر اساس داده های سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، امروزه درمان سرطان پستان می تواند بسیار موثر باشد و شانس بقا را تا ۹۰ درصد یا بیشتر برساند. با این حال ، میزان بقا به نوع سرطان ، مرحله ، ویژگی های خاص و تخصص تیم پزشکی انجام دهنده درمان بستگی دارد.

آمار ابتلا به سرطان پستان

خطر ابتلای بانوان به سرطان پستان در طول عمر خود حدود ۱۲ درصد می‌باشد. طبق داده های WHO ، نیمی از موارد سرطان سینه در زنان بالای ۴۰ سال بدون هرگونه زمینه قبلی  ایجاد می شود . درمان سرطان پستان امروزه   بسیار موثر بوده و درصد موفقیت بالغ بر ۹۰ درصد می‌باشد.  

درمان سرطان سینه در بیمارستان Acıbadem ترکیه 

تنوع فزاینده گزینه های درمانی مستلزم یک رویکرد یکپارچه ، با تیمی شامل متخصصان مجرب در شاخه های مختلف ، با در نظر گرفتن نیازهای خاص هر بیمار است.

مرکز سرطان پستان Acibadem در طول ۳۰ سال گذشته به بیماران از سراسر جهان خدمات ارائه داده است .  در این مرکز  رویکردی چندرشته ای برای همه بیماران با متخصصان جراحی عمومی ، انکولوژی پزشکی ، انکولوژی پرتویی ، جراحی زیبایی و پلاستیک ، رادیولوژی ، آسیب شناسی و ژنتیک ، به ویژه در درمان سرطان پستان اتخاذ شده است. ما به دلیل رویکرد چند رشته ای ، زیرساختها و فناوریهای پیشرفته و تیم های متخصص بنام در سطح جهانی، در تشخیص و درمان سرطان سینه بسیار موفق هستیم.

مفتخریم که اولین و تنها موسسه سرطان سینه دارای مجوز آموزش عالی در ترکیه به نام موسسه تحقیقات  سنلوژی آجی بادم باشیم. در این مرکز علمی از طریق تحقیقات و دانش تجربی به دانش جهانی سرطان سینه کمک می شود.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو