روش های درمانی قلب و عروق

روش های درمانی قلب و عروق

افزایش تعداد بیماری­ های قلبی عروقی ، از مهمترین دلایل مرگ و میر است و تشخیص و درمان آن­ ها باید توسط پزشکان مجرب در بیمارستان­ های کاملاً مجهز و دارای فناوری ­های پیشرفته پزشکی انجام شود .

مراکز مراقبت قلب گروه سلامت و درمان آجی ‌بادم در سطح جهانی ، برای ارائه مدرن­ ترین روش ‌های مراقبت از قلب در ترکیه رقابت می­کند . آجی‌بادم برای تشخیص زود­هنگام و درمان بیماری­های قلبی عروقی از تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته استفاده می کند.

با تأکید بر جنبه نجات­ زندگی در تشخیص زود ­هنگام ، مراکز مراقبت از قلب آجی‌ بادم ، تأکید ویژه­ای بر استفاده از فناوری پیشرفته در ابزارهای تشخیصی دارند. از جمله دستگاه­های تشخیصی مورد استفاده در این مراکز می­توان به توموگرافی کامپیوتری دو­ منبعی 64× 2

Cross-Section که قادر به انجام آنژیوپلاستی قلبی در شش ثانیه است ، PET CT که قادر به تصویربرداری دقیق از قلب است و همچنین می توان به Flash CT اشاره کرد که سریع­ترین ابزار توموگرافی در جهان است و قادر است آنژیوپلاستی قلبی را در مدت زمان 25/0 ثانیه انجام دهد ، ضمن آن­که تنها دستگاهی در جهان هست که کم­ترین درجه اشعه را ساطع می‌نماید.

شاخص های عملکرد پزشکی

از سال 2002 میلادی ، گروه سلامت و درمان آجی ‌بادم از طریق شاخص­ های کارایی ، عملکرد پزشکی و اداری خود را بررسی می­کند . این بیمارستان ، ایمنی و رضایت بیمار را به عنوان اولویت اصلی خود قرار داده است و امتیازات به دست آمده در مراقبت از قلب – و تمام شاخه­های دیگر – را به عنوان راهنمایی در ارائه مراقبت بهتر از بیمار ملاک قرار داده است .

معیارهای “Euroscore” میزان مرگ و میر در جراحی قلب باز را 8/3  درصد اعلام کرده است ، در حالی که درصد آن در آجی‌بادم 6/1 درصد است .

معیارهای “Euroscore” میزان مرگ و میر مورد انتظار در bypass عروق کرونر را 7/2  درصد اعلام کرده است ، در حالی که درصد آن در آجی‌ بادم 1 درصد است .

Euroscore چیست؟

عمل جراحی بر روی سالمندان ، افراد دیابتی، یا بیماران با سابقه حمله قلبی ، جراحی قبلی قلب ، اختلال در انقباض و انبساط قلب و نقص عملکرد کلیه ­ها ، کبد و ریه­ها با خطر بیشتری همراه است . برای ارزیابی عینی بیمار با در نظر گرفتن چنین عواملی ، امتیازات مختلفی وجود دارد. در این نمره ­دهی ، تعداد ریسک وزنی محاسبه می شود . “Euroscore”. رایج ترین سیستم امتیاز دهی است .

مراقبت جامع قلبی در مراکز مراقبت¬های بهداشتی درمانی آجی‌بادم

آجی‌باد ، استاندارد بالایی از خدمات مدرن تشخیصی، درمانی و پشتیبانی را برای بیماری­های قلبی عروقی بزرگسالان و کودکان فراهم می­کند.

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر از جمله بیماری­های قلبی شایع است. خون می­تواند آزادانه از طریق شریان کرونر سالم حرکت کند و این امکان را فراهم می­کند که قلب را با خون غنی از اکسیژن مورد نیاز تغذیه کند.

مقادیر بالای کلسترول و فشار خون یا سیگار کشیدن می­تواند به فضای داخلی شریان­ها آسیب وارد کند و در نتیجه، باعث ایجاد پلاک در دیواره­های شریانی شود و از جریان خون جلوگیری کند. این وضعیت، نشانه شروع بیماری عروق کرونر قلب است.

هرچه پلاک بیشتری در شریان ایجاد شود، شریان باریک­تر شده و میزان جریان خون در عضله قلب را کاهش می­دهد. در این حالت، میزان اکسیژن رسانی به قلب کاهش یافته و باعث درد در قفسه سینه می­شود.

یک شریان باریک که کاملاً توسط لخته­های خون مسدود شده است، منجر به حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) می­شود و بدین ترتیب، فقدان خون غنی از اکسیژن منجر به آسیب دائمی در عضله قلب می­شود.

حمله قلبی

حمله قلبی هنگامی آغاز می­شود که شریان­های کرونر قلب و یا هر یک از شاخه­های آن­ها، مسدود شده باشند. این اختلال، منجر به آسیب برگشت ناپذیر به عضله قلب یا حمله قلبی کشنده می­شود. حملات قلبی جدی­ترین بیماری مربوط به قلب هستند.

دو عامل خطر اصلی، خطر حمله قلبی را افزایش می­دهد: “خطرات غیرقابل تغییر” و “خطرات قابل تغییر”. خطرات غیر قابل تغییر شامل عوامل ژنتیکی، سن و مرد بودن است. مردان و افراد دارای اعضای خانواده، با سابقه حملات اولیه قلبی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. همچنین، خطرات با افزایش سن افزایش می­یابد.

گروه دوم “خطرات قابل تغییر” است. کاهش این عوامل خطر، کاملاً به تلاش فرد بستگی دارد. استعمال دخانیات، فشار خون بالا، دیابت، چربی خون بالا و چاقی همگی در این گروه قرار دارند.

علامت اولیه حمله قلبی، درد در ناحیه سینه است. در بسیاری از موارد حملات قلبی، این درد بسیار شدید است. مداخله زودهنگام در حملات قلبی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و آگاهی از این علائم، فرد را قادر می­سازد تا بدون اتلاف وقت به پزشک معالج مراجعه کند.

بیماری¬های دریچه قلب

قلب چهار دریچه دارد که به طور مداوم باز و بسته می­شوند. باز و بسته نشدن دریچه­ها می­تواند منجر به بیماری دریچه قلبی شود.

بیماری­های دریچه قلبی می­توانند مادرزادی باشند یا بعد از روماتیسم در دوران کودکی یا کلسیفیکاسیون در پیری ایجاد شوند.

علائم، بسته به نوع دریچه­ای که درگیر است، متفاوت است. این علائم عموماً شامل خستگی، خستگی سریع، تپش قلب، احساس انسداد، کمبود نفس و متورم شدن پاها و ورم در بدن است.

قبل از هرگونه احساس ناراحتی، بیماری­های دریچه قلب می­توانند در هنگام معاینات معمولی، به طور اتفاقی تشخیص داده شوند. با افزایش احساس ناراحتی، می توان با استفاده از تکنیک های ویژه تشخیصی، از جمله: الکتروکاردیوگرافی، رادیوگرافی  از قفسه سینه ، اکوکاردیوگرافی و کاتتریزاسیون قلبی، اختلال را تشخیص داد.

آریتمیها

در آریتمی، مشکلات در تعداد ضربان قلب ایجاد می­شود. اگرچه آریتمی به طور کلی در بیمارانی که دارای مشکلات قلبی هستند مشاهده می­شود، اما می­تواند در افرادی که هیچ مشکلی ندارند هم  ایجاد شود.

برخی از مبتلایان، از بیماری خود آگاهی ندارند و فقط در طی یک معاینه معمولی و یا الکتروکاردیوگرافی گرفته شده به دلایلی دیگرتشخیص داده می­شوند. با این وجود، تعداد قابل توجهی از بیماران با شکایت از تپش قلب، ضربان قلب نامنظم، احساس بی­نظمی در قفسه سینه، احساس پوچی، سرگیجه، غش، کاهش ظرفیت فشار و تنگی نفس، با پزشکان خود مشورت می­کنند.

اندوکاردیت

اندوکاردیت، التهاب میکروبی لایه داخلی قلب است، که اندوکاردیوم نیز نامیده می­شود. اندوکادیت دریچه­های قلب را نیز درگیر می­کند. علائم بسته به بخشی از قلب که به آن مبتلا شده و نوع باکتری­های ایجاد کننده عفونت، متفاوت است.

حداقل به مدت 4 تا 6 هفته به بیماران تزریق آنتی بیوتیک صورت می­گیرد. عمل جراحی نیز گزینه­ای در درمان نارسایی قلبی در اثر اندوکاردیت و یا برداشتن لخته­های خون است که انجام می­شود.

ضروری است که اندوکاردیت درمان شود. به ویژه در بیماران قلبی که نیاز به محافظت زیاد و دقیق دارند.

کاردیومیوپاتی (بیماریهای عضلانی قلب)

این بیماری در سال 1995 میلادی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعریف شده است، کاردیومیوپاتی بیماری عضله قلب است که منجر به اختلال در عملکرد قلب می­شود. چهار گروه کاردیومیوپاتی به شرح زیر است:

 1. کاردیومیوپاتی گشاد شده
 2. کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک
 3. کاردیومیوپاتی محدود کننده
 4. کاردیومیوپاتی بطن راست آریتموژنیک

عوامل بسیاری وجود دارد که باعث ایجاد کاردیومیوپاتی می­گردد، از جمله بیماری عروق کرونر، بیماری دریچه قلب، فشار خون بالا، عفونت های سیستمیک، بیماری های سیستم متابولیک، دلایل ژنتیکی و انواع مسمومیت.

جراحی را می­توان در شرایطی انجام داد که دارو یا مداخلات عملی نباشند.

بیماریهای عروق اصلی

آنوریسم آئورت شکمی: آسیب به دیواره آئورت باعث می­شود، بزرگترین شریان خارج شده از قلب به 1.5 برابر اندازه اصلی خود در ناحیه شکم گسترش یابد. بیشتر در مردان مسن مشاهده می­شود. به طور کلی در هر 10 هزار نفر 2-3 نفر به این بیماری مبتلا می­شوند.

افراد سیگاری، افراد دارای سابقه خانوادگی آنوریسم، افراد مسن و دارای قد بلند، افراد با شریان­های مسدود شده، سطح بالای کلسترول یا بیماری مزمن ریه و فشار خون، در معرض خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی هستند.

بیشتر اوقات، آنوریسم آئورت شکمی علائمی را نشان نمی­دهد. این بیماری معمولاً زمانی مشخص می­شود که بیمار برای معاینه با پزشک مشورت می­کند. تقریباً 25 درصد از بیماران از درد­های موقتی یا مداوم معده رنج می­برند.

آنوریسم آئورت قفسه سینه: این­ها آنوریسم­هایی هستند که در آئورت، در ناحیه قفسه سینه شکل می­گیرند. انبساط موضعی تقریباً 4 سانتی­متری، آنوریسم نامیده می­شود. 1 تا 5/1 درصد بیماران مبتلا به آنوریسم قفسه سینه در سن 65 سال و بالاتر قرار دارند.

بیماران در سن 65 سال و بالاتر در سال­های بعدی، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. آنوریسم قفسه سینه می تواند با ایجاد شکاف آئورت، آنوریسم خانوادگی، بیماری بافت همبند (سندرم مارفان)، تروما و بیماری­های عفونی ایجاد شود.

آنوریسم­های آئورت قفسه سینه، معمولاً هیچ علامتی از خود نشان نمی­دهند. آنوریسم­های گسترده می­توانند باعث درد در قفسه سینه، کمر و شکم شوند. درد­های آن مشابه حمله قلبی است. با این حال، سایر علائم همچنین می­تواند شامل تغییر صدا، مشکل در بلع، سرفه یا استفراغ و خونریزی باشد. بروز ناگهانی این علائم می­تواند، نشانگر وجود شرایط اضطراری مانند پارگی آئورت باشد.

شکاف: شکاف آئورت، پارگی در دیواره آئورت است. پیشرفت بیماری ممکن است بسته به محل پارگی آئورت متفاوت باشد.

در بیشتر بیماران، این بیماری به دلیل فشار خون بالا ایجاد می­شود. همچنین ممکن است، در نتیجه بیماری­های مختلفی مانند آنوریسم آئورت، بیماری­های بافت کلاژن، تنگی آئورت، انسداد آئورت و غیره ایجاد شود. علائم غالباً با یک درد ناگهانی و شدید در قفسه سینه و کمر شروع می­شود که به ضرب و شتم شبیه است. همچنین ممکن است با علائمی مانند تعریق، احساس سرما، تهوع و استفراغ همراه باشد.

آمبولیسم محیطی: بیماری عروقی محیطی ، باریک بودن یا انقباض رگ­ها در محلی غیر از رگ­های کرونر قلب است. انقباض آن­قدر پیشرفته است که خون کافی به اندام­ها نمی­رسد.

دیابت، فشار خون بالا، اختلال طولانی مدت در سوخت و ساز لیپیدها، سابقه آترواسکلروز (سفتی رگ) در خانواده، نقرس، ورزش نا­کافی و اعتیاد به نیکوتین از جمله عوامل خطرزا در این بیماری هستند.

شایع­ترین علامت در این عارضه درد است. با این حال، ویژگی­های درد متفاوت است: افراد مبتلا پس از طی مسافتی مشخص، از درد رنج می­برند. با افزایش تنگی، فاصله پیاده روی کاهش می­یابد. با این حال، درد پس از استراحت به مدت 2-5 دقیقه از بین می­رود.

تنگي وریدی (ترومبوز وريدي): تنگي وریدی از يك لخته كوچك در ورید ناشی می­شود، و ممكن است گاهي اوقات هيچ علائمي نداشته باشد. با این حال، کوچکترین لخته، بسته به موقعیت آن می­تواند تهدید­کننده زندگی باشد. روش­های جراحی بر روی بیمارانی که به درمان پزشکی پاسخ نمی­دهند، و دارای آمبولی ریوی شدید هستند، انجام می­شود.

رگ¬های واریسی

رگ­های واریسی به عنوان ورید­های در حال گسترش، کشیدگی و پیچشی در پا تعریف می­شوند. این بیماری در 10-20٪ از جمعیت غربی مشاهده می­شود. احتمال بروز واریس متناسب با سن است. هر فرد بالای 50 سال از رگ­های واریسی رنج می­برد.

4 نوع واریس وجود دارد:

تار عنکبوتی: این رگ­ها به صورت سطحی روی پوست قرار می­گیرند. قطر آن­ها 1 میلی متر یا کمتر است، لمس نمی­شوند و معمولاً به رنگ قرمز هستند. آ­ن­ها به صورت خطی گسترده و به شکل ستاره یا تار عنکبوت هستند و ممکن است در کل پا گسترش یابند.

واریس رتیکولار: حس کردن این نوع واریس مشکل است، زیرا ورم کمی روی پوست دارد و قطر آن کمتر از 4 میلی­متر و به رنگ آبی می­باشد.

وریدهای واریسی بزرگ صافن: این­ها رگ­های واریسی هستند که به راحتی احساس  و دیده می­شوند و در طول صاف  بزرگ و کوچک پیچش­های بزرگی ایجاد می­کنند. قطر آن­ها کمتر از 3 میلی­متر است. از آن­جایی که در زیر پوست قرار می­گیرند، معمولاً رنگ پوست را تغییر نمی­دهند. تنها با بازتاب سبز رگ قابل مشاهده هستند. تورم هنگام ایستادن افزایش یافته و هنگام خوابیدن، از بین می­رود.

واریس وریدی بزرگ عمیق: این­ها در لایه عمیق پا قرار دارند. این وریدهای واریسی روی پوست مشاهده نمی­شوند، اما باعث ایجاد ادم و اختلال گردش خون در پا می­شوند.

این نوع واریس، در زنان بیشتر از مردان و در افرادی که سابقه واریس در خانواده دارند، بیشتر دیده می­شود. این نوع واریس همچنین ممکن است در نتیجه چاقی، پیری، بارداری، یائسگی، ایستادن طولانی مدت و اختلالات انقباض و دریچه در ورید عمقی ایجاد شود.

علت دقیق واریس وریدی ناشناخته است. علت اولیه، بزرگ شدن ورید به دلیل تغییر شکل ساختاری روی دیواره ورید است. که منجر به جریان معکوس خون در اثر سوء عملکرد دریچه ورید می­شود. این جریان معکوس­، بازگشت خون را به قلب دشوارتر می­کند و به تدریج فشار داخل ورید را افزایش می­دهد. افزایش فشار باعث بزرگ شدن بیشتر ورید­ها می­شود و بدین ترتیب سبب ایجاد واریس می­گردد.

بیماری­های قلبی مادرزادی، شایع­ترین ناهنجاری­هایی هستند که در رحم ایجاد می­شوند. این بیماری­ها، عامل پانزده درصد مرگ و میر نوزادان در 30 روز اول دوره نوزادی می­باشند.

هشت کودک از هر هزار کودک، با بیماری قلبی مادرزادی متولد می­شود.

طیف گسترده­ای از بیماری­های قلبی کودکان وجود دارد. متخصصان، بیماری­های قلبی قبل از زایمان را به سه دسته تقسیم­بندی می­کنند:

 • بیماری­های قلبی مادرزادی
 • بیماری­های قلبی روماتیسمی
 • اختلالات هدایت ریتم

بیماری¬های قلبی مادرزادی

بیماری­های قلبی مادرزادی، یکی از شایع­ترین بیماری­های قلبی است که در نوزادان مشاهده می­شود. اختلالات موجود در این طیف، شامل ناهنجاری­هایی است که در طول رشد جنین بروز می­کند. صدها نوع از این اختلالات وجود دارد که برخی از آنها خفیف بوده و برخی دیگر، مشکلات جدی و پیچیده­ای ایجاد می­کنند.

اختلالات هدایت ریتم

این اختلالات، بی­نظمی­هایی در سیستم الکتریکی قلب است که توسط ریتم­های غیر­طبیعی آهسته، ریتم­های متوقف­ شده یا تسریع شده آشکار می­شود. اگرچه بیشتر در بزرگسالان مشاهده می­شوند، اما می­توانند به دنبال جراحی قلب یا بدون دلیل مشخص، نوزادان مبتلا به بیماری­های قلبی مادرزادی را درگیر کنند. البته این اختلالات، با میزان وقوع کمتری نسبت به بیماری­های شایع قلبی، بیماری­های عضلانی یا غشای قلبی مانند کاردیومیوپاتی، میوکاردیت و پریکاردیت رخ می­دهد.

بیماری¬های قلبی روماتیسمی

روماتیسم، یک بیماری است که باعث ایجاد مشکلاتی در ارگان­های مبدا می­شود. عفونت ناحیه گلو، یکی از شایع­ترین دلایل آن است. میکربهایی موسوم به “استرپتوکوک همولیتیک” در گلو مستقر می­شوند و آن ناحیه را آلوده می­کنند. آن­ها همچنین ممکن است، در قلب مستقر شده و باعث تغییر شکل، انقباض یا نارسایی در دریچه­های قلبی شوند.

تشخیص و درمان شایع¬ترین بیماری¬های قلبی مادرزادی

ناهنجاری­ها در قلب نوزادانی که با بیماری قلبی مادرزادی متولد شده­اند، ممکن است گاهی اوقات به اندازه کافی خفیف باشد که درمان را غیر­ضروری کند، در حالی که در مواقع دیگر ممکن است، به سطح تهدیدآمیز، پیشرفت کنند. بیماری­های قلبی مادرزادی شدید، معمولاً در دوران نوزادی تشخیص داده می­شوند. با این حال، مداخله جراحی، حتی در موارد شدید از ناهنجاری، میزان اصلاح بالایی دارد.

روش¬های تشخیصی

بیماری­های قلبی مادرزادی شدید، معمولاً در دوران نوزادی تشخیص داده می­شوند، زیرا نوزادان با چنین ناهنجاری­هایی از بدو تولد، علائم شدیدی را نشان می­دهند. با این وجود، گاهی اوقات این تشخیص، تا زمان کودکی یا اواخر بزرگسالی اتفاق نمی­افتد. زیرا میزان این ناهنجاری مادرزادی بسیار اندک می­باشد. در بعضی موارد، فرد می­تواند تمام زندگی خود را بدون هیچ علامت و مشکلی پشت سر بگذارد.

یک متخصص قلب و عروق کودکان، برای اینکه بتواند اختلال را تشخیص دهد، معاینه جسمی را با تجزیه و تحلیل­های مختلف دنبال می­کند.

الکتروکاردیوگرافی (ECG) وسیله­ای است که جریان­های الکتریکی ضعیف را در قلب کودک تشخیص می­دهد و ضربان قلب را بر روی کاغذ ECG ثبت می­کند. و از آن­جایی که هیچ جریان الکتریکی اعمال نمی­شود، کودک هیچ دردی را احساس نمی­کند.

متخصص قلب و عروق با انجام تست اشعه ایکس از قفسه سینه، اطلاعاتی را در مورد اندازه و شکل قلب و ریه­های کودک به دست می­آورد. میزان اشعه مورد استفاده در این آزمایش، بسیار پایین بوده و عوارض جانبی ندارد.

اکوکاردیوگرافی، با استفاده از امواج صوتی خارج از قفسه سینه، امکان مشاهده تصاویر زنده را فراهم می­کند. جریان خون در قلب و رگ­ها با استفاده از امواج صوتی و با تکنیک داپلر اندازه­گیری می­شود. این روش، اطلاعاتی در مورد ساختار و عملکرد قلب به متخصص قلب و عروق می­دهد. بیشتر ناهنجاری­های قلبی با استفاده از این روش معاینه، تشخیص داده می­شوند.

اکوکاردیوگرافی جنین، روشی شبیه به سونوگرافی است که پس از هفته شانزدهم بارداری قابل استفاده است. در این روش، به مادر یا نوزاد آسیبی نمی­رسد، و امکان بررسی وضعیت و عملکرد قلب و رگ­های قلبی جنین و شناسایی هرگونه ناهنجاری قلبی قبل از تولد را ممکن می­سازد.

آنژیوگرافی یک روش معاینه پیشرفته است که به کمک دستگاه اشعه ایکس بسیار پیشرفته، مورداستفاده قرار می­گیرد. این روش، معمولاً با کمک یک لوله نازک (کاتتر) که داخل آئورت یا ورید شده و به سمت قلب هدایت می­شود، انجام می­گیرد.

آزمایش Effort با انجام مداوم الکتروکاردیوگرافی قلب انجام می­شود، در حالی که کودک با گام­هایی سریع روی تردمیل راه می­رود.

الکتروفیزیولوژی قلب: اختلالات مادرزادی یا جراحی قلب، گاهی ممکن است باعث اختلالات ریتم قلبی شود. علت و نوع اختلال را می­توان با آزمایش ویژه­ای شبیه به آنژیوگرافی قلبی به نام الکتروفیزیولوژی قلب تعیین کرد. این امر باعث می­شود، با استفاده از روشی به نام فرسایش (احتیاط با امواج رادیویی)، علت آریتمی و مسیرهای غیر­طبیعی هدایت، درمان شود.

MRI قلبی: در بعضی از نوزادان، علی­رغم انجام تمامی آزمایشات، امکان دارد، یک بیماری قلبی به طور کامل تشخیص داده نشود. در چنین مواردی، برخی از تکنیک­های پیشرفته مانند MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) یا آنژیوگرافی MRI ممکن است ضروری باشد تا تشخیص دقیق انجام شود. این آزمایشات، اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با ساختار رگ­های اصلی که از قلب و رگ­های تنفسی وارد و خارج می­شوند، به پزشک ارائه می­دهند.

درمان

بیماری¬های قلبی مادرزادی چگونه درمان می¬شوند؟

بیماری¬های قلبی تحت درمان پزشکی

نارسایی احتقانی قلب

هنگامی که پمپ قلب به اندازه کافی کار نکند، مایعات در ریه¬ها و سایر اندام¬ها جمع می¬شوند و باعث ایجاد ادم (تورم) می¬گردند. این بیماری در بسیاری از ناهنجاری¬های قلبی، کاملاً مشاهده می¬شود.
عضله قلب با استفاده از داروهایی از جمله دیگوکسین تقویت می¬شود. برای کمک به تخلیه مایعات اضافی جمع شده در بدن نیز می¬توان از داروهای مدر استفاده کرد.

اختلالات ریتم قلبی

سه نوع مختلف از اختلالات ریتم قلبی وجود دارد:

تاکی­کاردی: در این اختلال، ضربان قلب کودک بسیار سریع است. در کودکان، بسته به سن، قلب 60 تا 150 بار در دقیقه ضربان دارد. ضربان بیش از حد می­تواند باعث خستگی قلب شود. با این حال، تاکی­کاردی همیشه نشانه بیماری قلبی مادرزادی نیست. از دارو درمانی می­توان برای پایین آوردن ضربان قلب به حد طبیعی استفاده کرد.

برادیکاردی: در این اختلال، ضربان قلب کودک بسیار کند است. این اختلال ممکن است عملکرد پمپاژ خون را بدتر کند. اگرچه این بیماری ممکن است مادرزادی باشد، اما در موارد نادر، ممکن است بعد از عمل جراحی نیز ایجاد شود. در بعضی از کودکان ممکن است لازم باشد، دستگاهی (ضربان ساز) مورد استفاده قرار گیرد تا ضربان قلب را به حالت عادی درآورد.

آریتمی: این اختلال، بی­نظمی ضربان قلب است. این بیماری ممکن است مادرزادی باشد و یا بعد از عمل جراحی ایجاد شود و مطابق با نوع بی­نظمی باید درمان شود.

بیماری¬های قلبی درمان شده با استفاده از کاتتریزاسیون

سپتوستومی با بالون

روشی است که در درمان ناهنجاری­های قلبی خاص، مانند جابجایی شریان­های بزرگ (TGA) برای طولانی­تر شدن عمر نوزاد و همچنین مداخله جراحی مورد استفاده قرار می­گیرد.

والووتومی، آنژیوپلاستی با بالون

برخی از دریچه­های قلبی باریک و رگ­های کرونر با استفاده از یک بالون گسترش می­یابند. اگرچه ممکن است باریک شدن مجدد اتفاق بیفتد، اما این روش، فرصت رشد کودک را فراهم می­کند.

آمبولیزاسیون کویل و دستگاه چتر

نقص­های سپتوم دهلیزی خاص (ASD) و باز ماندن کانال شریانی می­توانند با کاتتریزاسیون درمان شوند. با این حال، اجرای این روش­ها نیاز به مناسب بودن اندازه بیمار و محل و پهنای نقص دارد.

الکتروفیزیولوژی و فرسایش

در برخی از کودکان بیمار، مشکلات ریتمی قلب با استفاده از روشی به نام “فرسایش” قابل درمان است. در چنین مواردی، علت مشکل بایستی با استفاده از کاتتریزاسیون قلبی (مطالعه الکتروفیزیولوژیک) مشخص شود.

بیماری¬های قلبی قابل درمان با عمل جراحی

 1. بیماری­های قلبی بدون سیانوز
  این بیماران معمولاً دارای نقص سپتوم، انقباض یا اختلال در وریدها و یا دریچه ها هستند. در آن­ها سیانوز وجود ندارد، زیرا خون وریدی در بدن گردش نمی­کند. به طور کلی علائم نارسایی قلبی مشاهده می­شود.
  مجرای گشاد شریانی (PDA)
  نقص سپتوم دهلیزی (ASD)
  نقص سپتوم بطنی (VSD)
  نقص سپتوم دهلیزی-بطنی (AVSD)
  تنگی آئورت (AS)
  انسداد آئورت (AoCoA)
 2. بیماری­های قلبی که با سیانوز بروز می­کند
  در شرایط عادی، خون پمپ شده از قلب به بدن، غنی از اکسیژن و به رنگ قرمز روشن است. با این حال، در بیماری¬های قلبی که با سیانوز مشخص می¬شود، خون پمپ شده به بدن از اکسیژن محروم و تیره¬تر است. در چنین مواردی، پوست نوزاد به صورت بنفش دیده می¬شود. درجه این بیماری که به آن سیانوز نیز گفته می¬شود بسته به آسیب شناسی، سن و فعالیت¬های بیمار متفاوت است.
  Tetralogy of Fallot (TOF)
  تنگی دریچه ریوی (PS)
  جا¬به¬جایی شریان¬های بزرگ (TGA)
  Tricuspid Atresia (TA)عدم تشکیل درچه سه لختی
  Pulmonary Atresia (PA) عدم تشکیل دریچه ریوی
  Truncus Arteriosus
  Total Anomalous Pulmonary Venous Drainage (TAPVD)
  سندرم چپ قلب هیپوپلاستیک (HLHS)

ACIBADEM Cardiac Care Services Include:

Cardiovascular Embolism
Effort Test
Coronary CT Angiography
Myocardium Perfusion Scintigraphy
Positron Emission Tomography
Coronary Angiography
Coronary Stent and Balloon Angioplasty Applications
Coronary Bypass
Robotic Coronary Bypass
Small Incision Coronary Bypass

Cardiac Valve Diseases
Echocardiography
Angiography and Catheterization
Percutaneous Valvuloplasty
The Catheter Method and Aortic Valve Implantation (TAVI)
Robotic Valve Surgery
Valve Surgery with Small Incision

Arrhythmias
Holter Monitorization
Diagnostic Electrophysiology Study (EPS)
Catheter Ablation
Implanting Permanent and Temporary Pacemaker
AICD Implantation
Pacemaker Implantion with three chambers

Aorta Vascular Diseases
Endovascular Aneurysm Repair (EVAR)
Thoracic Endovascular Aneurysm Repair (TEVAR)
Hybrid Treatment
Surgical Repair
TAVI

Peripheral Embolisms
Doppler Ultrasound
BT Angiography
Magnetic Resonance Imaging (MRI)
Digital Subtraction Angiography (DSA)
Stent Application in Carotid Aorta (CAS)
Endarterectomy in Carotid Aorta (CEA)
Peripheral Surgical Bypass
Peripheral Endoluminal Bypass

Varicose
Transdermal Laser
Sclerotherapy
Varicose Surgery
Endovenous Varicose Surgery

Cardiomyopathies
Interventional Treatment (Ablation)
Surgical Treatment

Congenital Heart Diseases
Pediatric Cardiology
Pediatric Heart Surgery
Treatment of congenital cardiac diseases with catheterTreatment of congenital cardiac diseases

Cardiac Rehabilitation

Robotic and Minimally Invasive Cardiac Surgery

Robotic cardiac surgery, requiring advanced techniques and substructure, is used in only limited number of centers in the world including the US. ACIBADEM Maslak Hospital has been a pioneer in robotic cardiac surgery. Firsts are realized in the world and in Turkey via operations with robotic surgery:

Performances of da Vinci robot in ACIBADEM Maslak Hospital:

– Aneurism (ballooning) of the left ventricle of the heart for the first time in the world

– First complicated mitral valve repair in Turkey

– First mitral valve replacements.

Coronary artery patients without vascular disease are operated via robotic method routinely if their anatomical structures are fit. Furthermore, mitral valve repair, mitral valve replacement and tricuspid valve intervention can also be performed on patients with suitable anatomical structure. Technical rate of success in robotic cardiac surgery is 90%.

Why Robotic – Minimally Invasive Cardiac Surgery?

 • Less Bleeding
 • Less need for blood transfusion
 • Less pain
 • Lower infection risks
 • Faster discharge from hospital
 • Faster recovery
 • More aesthetic

Advantages of Robotic and Minimally Invasive Surgery

 • The success rate of the operation rises: Thanks to the three-dimensional camera, it allows an easy view of the locations that are hardest to observe. Furthermore, the arms of the robot are capable to turn 540 degrees and move in 6 directions. Because the devices used are very tiny, they can reach locations that a human hand cannot extend to. For example, the success rate of fixing the cardiac valve increases using this method.The patient incurs less pain: Because the operation is realized with tiny sections, the patients feel less pain compared to an open operation.The skin does not have major surgery scars: Because the procedures are realized from 3 or 4 holes of 8 millimeter each, there is no aesthetically bothering scar left on the skin.Hospitalization period is shorter: Thanks to a minor operation section and less blood loss, patients can be discharged within 1-2 weeks even in the most complicated surgeries.Faster return to work and social life: Minimal damage occurs at surgery sites. So it is much easier and faster for the patient to leave the bed and join usual physical activities again.Decreased hemorrhage rate: Zones of hemorrhage can be clearly seen thanks to three dimensional, high-resolution cameras that can magnify the operation site. So the blood loss is minimal, even not requiring any blood transfusion to the patient.
 • No breast bone problem: Because cutting through the breastbone is not necessary, no risk is encountered like displaced or infectious breastbone.Maslak Hospital has been a pioneer center in robotic cardiac surgery. Firsts are realized in the world and in Turkey via operations with robotic surgery.

Coronary Angiography: This is the most reliable method used to test the anatomical structure of arterial constriction, and to provide functional assessment with supplementary techniques.

The method is used in patients whose results from other tests suggest coronary constriction, patients who are scheduled for stent or balloon angioplasty, or in the diagnosis and treatment of emergency heart attacks.

The procedure is performed in the catheter laboratory, making hospitalization necessary. The patient does not feel any pain during the procedure, but only a warm sensation spreading across the entire body during the few seconds of the injection of a radio-opaque substance. Under normal circumstances the procedure is short, lasting only 5 to 10 minutes.

It has an extremely low mortality rate when conducted by experienced personnel in experienced centers (< 0.1%).

After the procedure, the patient needs to be monitored for 2 to 6 hours in the hospital.

Wrist Angiography: Angiography plays a key role in the diagnosis of cardiovascular diseases. With the help of recent developed technologies, it can be done from the wrist instead of the inguinal region. If constriction exists in the veins in the inguinal region or if the inguinal region is not suitable due to excessive weight, wrist angiography is preferred.

It can be used in 99 percent of patients. Vein complications in the patient are observed only very rarely. Following the procedure, the patient is able to sit, walk around and eat. The patient can return to his/her daily life within the same day.

Treatment

Coronary Angioplasty And Stent Applications: Coronary angioplasty (balloon endarterectomy) is the widening of local constrictions in coronary arteries using non-surgical methods. A “wire of guidance” is inserted and pushed from the inguinal aorta to the coronary veins. A deflated balloon slides through this wire until it reaches the constricted area. When the balloon is inflated from outside (approximately 3 cm in length and 3-4 cm in width), the constriction in the coronary veins is removed.

Yet, not every coronary constriction is suitable for this method. For some patients, bypass surgery might be necessary, while for others heart medication can be an effective and safe form of treatment. Such decisions should only be made by relevant specialists.

Bypass Surgery: Depending on the degree of arterial constrictions, the doctor may recommend coronary artery bypass intervention. This intervention corrects the blood flow that supplies the heart, thus restoring health. Coronary bypass surgery may provide a second chance for your heart and for life.

Coronary artery bypass surgery re-supplies blood to the heart through the formation of a different path, other than the constricted or narrowed artery. In the event of more than one constricted artery, more than one bypass is required.

The artery to be used for the bypass, also known as a graft, is taken from the chest, arm or leg and attached to the constricted coronary artery. The most commonly used grafts are internal thoracic arteries, aorta from the arms, and vena from the legs. Since the areas of origin of these veins have additional veins, their removal does not affect the blood circulation of the body.

Small Incision Surgery: Endoscopic surgery is a minimally invasive method in which open heart surgery is done using special endoscopic devices through a small incision made in the chest region. During the operation, all surgical instruments are under the control of the surgeon. In the meantime, the endoscopic camera can be used to view the surgery area.

Coronary bypass using the endoscopic method can be used for valve repair, valve implant, and the repair of ventricular septal defects and ablation for rhythm treatment.

Compared with open surgery, mobility is higher and scar healing is much faster. Following surgery, patients return to work and resume active life much earlier. However, the structure of the sternum wall and the anatomy of the heart must be suitable for this method.

TAVI: Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) involves the implantation of an aortic valve to the heart using the catheter method without open surgery. Biological cardiac valves are used in valve implant surgeries around the world and in Turkey. In the TAVI method, this biological valve is placed in a stent jacket, when opened, is firmly placed on the valve implant area.

Two different techniques can be used in this method. In the first technique, similar to a valve angiography, the valve is pushed from the inguinal area to the heart with the help of a catheter. When in place, the stent mechanism is opened. The second technique is used when there is a constriction in the inguinal region or the abdominal region that will be used to access the heart. Then a small incision of 4 to 5 cm is made in the front wall of the sternum to access the end point of the heart. The valve is placed with the help of a catheter pushed to the heart. In both methods, there is no need to stop the heart and perform open surgery. The procedure can be completed under local anesthesia.

Patients are taken to their rooms after the TAVI procedure. During this time, the patient is given anticoagulants and monitored under normal conditions for 4-5 days and discharged. Following several days of rest, the patient returns for a follow-up exam and resumes daily life. The TAVI method is primarily recommended for high risk patients who would otherwise not be able to endure valve implant open surgery. Additionally, it can be used on patients who have other obstacles against open surgery. The TAVI method is proven to be effective on such patients and to prolong their lives and improve their clinical condition.

Although TAVI is a recently developed method, technological developments, application experiences, and scientific results indicate that it will become much more common.

TAVI AT ACIBADEM: TAVI valve procedures have been performed in experimental environments since 2002 and on humans since 2004 around the world. The operation has been successfully implemented in a number of prominent centers both in the USA and Europe as of 2010. It was first used in Turkey in 2009. The ACIBADEM Cardiology and Cardiovascular Surgery team have at their disposal the necessary equipment to perform this new and successful treatment method and are able to successfully implement the TAVI procedure.

The procedure is organized and completed by a team composed of many specialists from different disciplines, including cardiovascular surgery, cardiology, anesthesiology, and reanimation and radiology.

As with all other diseases, early diagnosis of cardiac diseases is vitally important for successful treatment. Regular check-ups and close monitoring of your heart’s health is the first condition of early diagnosis. ACIBADEM Heart Care Centers provide diagnostics and treatment using state-of-the-art equipment.

ECG: Electrocardiography (ECG) is a device that records the electrical activity of the heart to examine the cardiac muscle and its functioning. It is used for fast assessments, especially in emergencies.

ECG is an important tool in the diagnosis of cardiovascular diseases, structural anomalies, and arrhythmias. ECG monitoring and interpretation can be performed quickly.

The Effort ECG Test: This is an exercise test performed on a treadmill following a systematic, specific protocol. It is based on the interpretation of ECG recordings received via electrodes placed on the chest while exercising. The test usually lasts 5 to 10 minutes, but varies based on the patient’s age and condition..

It is a test that monitors the functioning pattern of the heart under effort and is used to identify embolisms that normally do not display symptoms in daily life.

Interpretation of the Effort EKG test for diagnosis should be done by experienced doctors to avoid misinterpretations about some other diseases with similar findings.

Echocardiography: Echocardiography is a diagnostic and investigative tool that allows examining the structure, pathology and functions of the heart by using ultrasonic sound waves.

It is possible to examine the movements and cavity of the ventricle wall, the growth of the cardiac muscle, and cardiac valves using echocardiography. It also makes it possible to observe the structure and functionality of implanted artificial valves. Virtually all congenital cardiac diseases are diagnosed using this method.

It has no harmful side effects on the patients and can be used easily. The patient feels no pain during the procedure.

Holter Monitorization: A Holter monitor is used to monitor the cardiac rhythm or blood pressure of the patient. Separate devices the size of cell phones are used for EKG records and blood pressure measurements. The devices are fixed to the body of the patient for usually 24 hours or more. The devices measure cardiac rhythm and blood pressure continuously.

It is usually used to monitor the cardiac rhythm and blood pressure of the patient in daily life. Physicians use this test upon suspicion of an abnormal cardiac rhythm or an imbalance in blood pressure.

Trans-Telephonic Monitor: A recording device, similar to the Holter device, is attached to the patient to monitor cardiac functions.

Under normal circumstances, Holter devices can remain on the patient for two to three days. However, in patients who only rarely feel any discomfort, symptoms may not occur during the time the Holter device is carried. In such cases, a telemedicine device that operates trans-telephonically can be used.

Stress Echocardiography: Echocardiography taken during periods of rest determines the width of the cardiac cavity, malfunctions in the movement of the wall, and contraction functions of the heart. It can help to indirectly diagnose coronary artery disease. It also helps to identify other conditions such as cardiomyopathy that compliment other valve diseases, cardiac membrane infections, a tear in the aorta, and excessive thickening of the heart that could cause chest pains and difficulty in breathing.

Stress echocardiography can be used in conjunction with the effort ECG to identify the location of vascular disease.

Myocardium Perfusion Scintigraphy: Myocardium perfusion scintigraphy is used mainly to identify any problems in blood accumulation in the cardiac muscle. It provides information about the blood build-up of the heart under two different conditions, one under stress (for instance, during exercise) and the other, in rest.

Myocardium scintigraphy can be used to identify serious coronary artery diseases. Its diagnostic sensitivity and precision in the diagnosis of severe vascular diseases is around 90 percent. Findings obtained during the test also provide information on the mortality risk, cardiac functions, and advanced cardiac failure of the patient, and data vital in making a decision about the correct course of treatment.

Flash CT: Flash CT is a radiological method of diagnosis that creates a cross-section image of the examined area using X-rays.

As a radiological method of diagnosis, the Flash CT is able to provide images of all the parts of the body, particularly cardiac and pulmonary scans.

The heart can be scanned in 250 milliseconds. When compared with single tube and single detector systems, it provides images in half the time. It allows the heart to be scanned in 250 milliseconds, with a 99% accuracy rate. (a quarter of the time of a heartbeat). Thus, although even in cases in which the heart rate of the patient is over 100 beats per minute, there arises no need to slow the heart down with medication. Flash CT is a scanning tool that emits the lowest level of radiation in the market. Cardiac scanning can be completed with 80 percent less radiation. It can be used in routine procedures as a non-invasive cardiologic diagnostic method.

Cardiac MRI Test: The MRI Test provides valuable information on congenital cardiac diseases and cardiac cavities and enables detailed assessments of structures of the main arteries entering and exiting the heart. It supplements echocardiography findings without adversely affecting the patient.It provides detailed information in the assessment of cardiovascular constrictions, the extent of the effect of a heart attack on cardiac muscles, and the condition of the heart in preserving its vitality and functionality. The MRI test has the highest level of diagnostic sensitivity in the assessment of cardiac muscle diseases and masses in the heart.

Contrary to traditional imaging methods, the MRI does not contain radiation and ultrasound waves. The accurate images of the organs are displayed using physiological parameters.

PET CT: The PET CT is a cardiac examination based on scintigraphy. This method is utilized to observe vitality retention of the heart. It is used mainly to obtain detailed information on the function and vitality of cardiac cells, giving accurate results on the vitality of cardiac tissue. It provides guidance in determining whether bypass surgery would be beneficial for a high risk patient.


درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو