پیوند کبد

پیوند کبد

پیوند کبد یک گزینه نجات دهنده برای بیماران مبتلا به نارسایی کبد است. مرکز پیوند کبد آجیبادم یک مرکز مرجع برای موارد پیچیده در ترکیه و خارج از کشور است.

جراحی پیوند کبد

پیوند کبد تنها درمان دائمی برای بیماران مبتلا به بیماری کبدی در مراحل نهایی بیماری است. یک کبد سالم مسئول عملکردهای حیاتی از جمله متابولیسم، سم زدایی، عملکرد سیستم ایمنی، انعقاد است. انسان نمی تواند بدون کبد زندگی کند و عملکرد آن را نمی توان با ماشین جایگزین کرد. بنابراین بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کبدی و برخی بیماری های حاد کبدی نیاز به پیوند عضو سالم دارند. در طی جراحی پیوند کبد، کبد بیمار از بدن خارج می شود و با یک عضو سالم از اهدا کننده جایگزین می شود. این عمل شامل اتصال مجدد عروق خونی و مجرای صفراوی است تا به اندام جدید اجازه دهد تا به درستی کار کند. روش مورد استفاده در Acibadem پیوند کبد ارتوتوپی است که به عنوان “استاندارد طلایی” در سراسر جهان در نظر گرفته می شود.

پیوند کبد یکی از پیچیده ترین مداخلات جراحی است. این جراحی نیاز به تخصص بالا در طول فرایند جراحی دارد. ارزیابی صحیح بیمار، جراحی، مراقبت های ویژه و پیگیری بعد از عمل نیز به همان اندازه برای نتایج موفقیت آمیز مهم هستند.

مدت زمان لازم برای پیوند کبد چیست؟

در سراسر جهان، تعداد افرادی که در انتظار پیوند کبد هستند، از تعداد اعضای اهدایی از کاداور ( اهداکنندگان متوفی) بیشتر است. بنابراین این بیماران در لیست انتظار در سطح ملی یا منطقه ای قرار می گیرند. هر ایالت معیارهای انتخاب دقیقی را برای تطبیق و تخصیص اندام های موجود تعیین می کند. اکثر کشورها فقط به شهروندان خود اجازه می دهند در لیست انتظار ثبت نام کنند. زمان انتظار ممکن است بین کشورها متفاوت باشد. با این حال، بیشتر بیماران سال‌ها منتظر می‌مانند و برخی از آنها ممکن است هرگز شانس دریافت کبد از کاداور ( فرد فوت شده) را بدست نیاورند.  در ترکیه فقط شهروندان ترکیه می توانند در لیست انتظار ثبت نام کنند. بیماران بین‌المللی در صورتی که اهداکننده‌ای مایل به اهدا باشند، می‌توانند برای پیوند اهداکنندگان زنده درخواست دهند.

اهدای کبد از اهدا کننده زنده

کبد تنها عضوی است که می تواند خود را بازسازی کند. حتی اگر 70 درصد بافت آن برداشته شود، می تواند به عملکرد خود ادامه دهد که این امر پیوند کبد از اهداکننده زنده را ممکن می‌سازد. این روش می تواند جایگزینی برای لیست های انتظار طولانی برای برخی از بیماران باشد. پس از جراحی، دو قسمت کبد در اهداکننده و گیرنده دوباره رشد می‌کند و عملکرد طبیعی کبد را برای هر دوی آنها فراهم می‌کند.

مزیت اصلی پیوند کبد از اهداکننده زنده زمان انتظار کوتاه است. گیرندگان نیازی به انتظار برای یک اهداکننده کاداور مناسب را ندارند. علاوه بر این، اهدا کننده را می توان با جزئیات بررسی کرد و برای جراحی آماده کرد. اهدای زنده نتایج بهتری را فراهم می کند زیرا اهدا کننده و زمان جراحی با دقت انتخاب می شوند.

پیوند کبد از اهداکننده زنده یک جراحی پیچیده و از نظر فنی سخت است که خطراتی برای اهداکننده و گیرنده دارد. بنابراین، ارزیابی گسترده قبل از عمل و تجربه تیم پزشکی برای حصول نتیجه مطلوب بسیار مهم است.

پیوند کبد کودکان

پیوند کبد در کودکان کاملاً متفاوت از بزرگسالان است. تفاوت اول تفاوت دلیل نیاز به پیوند است. در بزرگسالان، نارسایی کبد اغلب ناشی از هپاتیت، استئاتوهپاتیت الکلی یا بیماری کبد چرب است. کودکان معمولاً به دلیل ناهنجاری های مادرزادی نیاز به پیوند کبد دارند و آترزی صفراوی شایع ترین علت آن است. علاوه بر این، عروق باریک، مجاری صفراوی باریک و فضای باریک برای کبد چالشی اضافی برای جراحان ایجاد می کند.

در Acibadem، پیوند کبد برای بیماران اطفال و نوزادان به طور روتین و با حصول نتایج بسیار قابل قبول  انجام می شود. برخی از بیماران ما موارد پیچیده ای هستند که توسط مراکز دیگر به عنوان موارد “نامناسب برای پیوند کبد” رد شده اند. پیوندهای ترکیبی کبد و کلیه با موفقیت برای کودکان مبتلا به بیماری های متابولیک انجام می شود.

معیارهای پیوند کبد

برای ارزیابی پیوند از اهداکننده زنده، هم اهداکننده و هم گیرنده باید معیارهای خاصی را داشته باشند. در مرکز پیوند کبد آجی بادم، معیارهای انتخاب اهداکننده شامل سن 18 تا 55 سال، سلامت کلی، عملکرد طبیعی کبد و گروه خونی منطبق است. اهدا کننده باید یکی از بستگان نزدیک یا تایید شده توسط کمیته اخلاق باشد که با اهدای بلاعوض موافقت می کند. گیرندگان احتمالی بیماران مبتلا به بیماری کبدی مرحله نهایی غیرقابل برگشت هستند که سلامت عمومی به آنها اجازه می دهد تا تحت عمل جراحی قرار گیرند. هم اهداکننده و هم گیرنده یک فرآیند ارزیابی گسترده را طی خواهند کرد. این ممکن است شامل مشاوره های مختلف و آزمایش های خون، آزمایش های تصویربرداری رادیولوژیک، بیوپسی کبد، آزمایش های تصویربرداری مجاری صفراوی، آزمایش های ژنتیکی و غیره باشد.

روش پیوند کبد

برای بیماران بین المللی که به Acibadem مراجعه می کنند، فرآیند پیوند کبد معمولاً با اطلاعات دقیق در مورد پیوند اعضا، الزامات قانونی در ترکیه، انتظارات پزشکی از این روش، اثرات آن بر کیفیت زندگی، روند پس از پیوند و عوارض احتمالی شروع می شود. از بیماران دعوت می شود تا مدارک پزشکی، گزارشات جراحی و نتایج آزمایشات خود را ارائه دهند. این روند با معاینات و آزمایش های دقیق برای اهدا کننده و گیرنده برای ارزیابی واجد شرایط بودن آنها ادامه می یابد. اگر تمام الزامات پزشکی و غیر پزشکی برآورده شود، جراحی در کوتاه مدت برنامه ریزی می شود.

جراحی به طور همزمان انجام می شود و بخشی از کبد اهدا کننده به گیرنده پیوند می شود. بعد از عمل هر دو بیمار( اهداکننده و گیرنده) باید یک روز در بخش مراقبت های ویژه بمانند. اگر همه چیز خوب پیش برود، اهداکنندگان معمولاً 4 یا 5 روز پس از جراحی ترخیص می شوند. مدت بستری استاندارد برای گیرندگان 12 تا 15 روز است، اما ممکن است بسته به شرایط آنها این زمان متفاوت باشد. بیماران پیوندی معمولاً باید 2 تا 4 هفته پس از ترخیص برای معاینات کنترلی در ترکیه بمانند.

میزان بقا‌ ( درصد موفقیت) در پیوند کبد

میزان موفقیت پیوند کبد به طور مداوم در حال بهبود است. پیشرفت در تکنیک های جراحی، حفظ اندام و سرکوب سیستم ایمنی به نتایج بهتر کمک می کند. با این حال، میزان موفقیت به شدت به نشانه پیوند کبد و تجربه تیم های پزشکی بستگی دارد. در مرکز پیوند کبد آجیبادم میزان بقای یک ساله 92 درصد و بقای 5 ساله 89 درصد است. این اعداد شامل موارد پیچیده، پیوند کبد کودکان، و جراحی های پیوند ترکیبی، از جمله در کودکان زیر یک سال است.

بعد از پیوند کبد

پس از پیوند کبد، هم اهداکننده زنده و هم گیرنده باید مواردی را رعایت کنند. طبق توصیه پزشکان، آنها می توانند پس از یک دوره نقاهت به زندگی عادی خود ادامه دهند. کبد اهدا کننده زنده معمولاً در عرض 3 ماه بهبود می یابد. از سوی دیگر، بیماران پیوندی باید در سال اول به دقت تحت نظر باشند. آنها باید به شدت از رژیم تجویز شده برای مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی خود پیروی کنند تا از رد کبد جدید جلوگیری کنند. گیرندگان همچنین باید مراقب رژیم غذایی خود باشند و به طور منظم ورزش کنند.

دلایل انتخاب Acibadem برای پیوند کبد؟

در مرکز پیوند کبد Acibadem، ما تیمی از بهترین پزشکان پیوند  در ترکیه و سراسر جهان را داریم. از مزایای انجام پیوند کبد در آجی بادم میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • یک مرکز مرجع برای موارد پیچیده و چالش برانگیز برای بیماران از ترکیه و خارج از کشور.
  • تجربه در پیوند کبد کودکان و پیوند کلیه و کبد ترکیبی.
  • بیش از 1000 پیوند کبد با میزان موفقیت بالاتر از میانگین جهانی
  • زیرساخت های فنی و تجهیزات مطابق با بالاترین استانداردهای بین المللی.
  • تیم پیوند شناخته شده و با تجربه بین المللی.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو