درمان IVF ( لقاح مصنوعی)

درمان IVF ( لقاح مصنوعی)

درمان IVF چیست ؟ 

لقاح مصنوعی یا لقاح آزمایشگاهی نوعی روش کمکی می‌باشد برای زوجین که قصد بارداری و بدنیا آوردن فرزند را دارند و به دلایل ناباروری قادر به انجام آن نیستند کمک میکند . درمان IVF شامل مراحل پیچیده بوده ، و نسبت به روشهای مشابه درصد موفقیت بالاتری را دارد .  عوامل دیگری نیز جهت افزایش شانس بارداری به روش IVF وجود دارد که در ادامه به توضیح این عوامل خواهیم پرداخت. پرسه IVF معمولا یک ماه به طول می‌انجامد و نتایج آن تا دو هفته مشخص میشود .

نحوه انجام درمان IVF 

هر تجربه درمان IVF منحصر بفرد است. با این حال، اولین قرار ملاقات معمولی در  Acıbadem ممکن است چیزی شبیه به این باشد: ابتدا در پيشخوان به شما خوش آمد می گویند، سپس تا اتاق پزشک همراهي مي شويد و در آنجا حدود یک ساعت با پزشک صحبت خواهید کرد. در مرحله بعدی، شما یک پرستار را ملاقات خواهید کرد که به شما در اجرای دستورات پزشک کمک می کند. مرکز بيماران بین المللی  Acıbadem در مراحل مختلف درمان به شما توضيحات دقیق ارائه می کند. به دلیل اینکه در ملاقات اولیه  اطلاعات زیادی دریافت خواهید کرد ، در هنگام مشاوره ، آزادانه یادداشت برداری و سوال  كنيد.  ما در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در هر زمان از شما استقبال می کنیم تا با ما تماس بگیرید یا با ما ایمیل کنید.

علائم ناباروری و افراد مناسب برای درمان IVF 

تخمین زده می شود که نزدیک به 15٪ از کل زوجین تحت تاثیر ناباروری قراردارند. خوشبختانه امروز ما روشها و ابزارهای زیادی برای کمک به آنان داریم و اين ابزارها با گذشت زمان در حال پیشرفت هستند تا به ما کمک کنند تا به نتایج بهتری برسیم. بهترین کاندیدای درمان IVF در بانوان افراد با چرخه ها نا منظم ماهانه ، لوله های فالوپ مسدود شده و مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک بوده ، و در آقایان افراد دارای تعداد اسپرم کم و یا اسپرم با اشکال نامعمول می‌باشند .

پزشکان معمولاً می گویند که علامت اصلی ناباروری باردار نشدن در حین انجام رابطه جنسی منظم به مدت حداقل 12 ماه است. در بیشتر موارد ، هیچ علائم قابل مشاهده دیگری وجود ندارد. توصيه مي شود يك زوج پس از يك سال تلاش براي صاحب بچه شدن ، يك دكتر را ببينند، البته در صورتي كه زن زير 35 سال باشد، اگر زن 35 سال یا بیشتر باشد ، بعد از 6 ماه و اگر 40 سال باشد بلافاصله.

بر اساس آمار عمومی، تقریباً 40٪ از علل ناباروری مربوط به زنان، 40٪ مربوط به مردان و 20٪ اصطلاحاً ” ناباروری غیر قابل توضیح ” است. آنچه در پشت این اعداد باقی می ماند از اهمیت حیاتی برخوردار است، زیرا علت اوليه ناباروري در تعيين نوع درمان  و نتایج موفقیت آمیز آن تعیین کننده است. يك سري آزمایشات و ارزیابی هاي گسترده در ACIBADEM برای شناسایی دقیق مشکلات باروري و ارائه راه حلهای مناسب استفاده می شود. لوله های فالوپ مسدود شده، مشکل تخمک گذاری، آندومتریوز، سن بالای مادر، تعداد کم یا كم‌تحرکی اسپرم، عوامل ایمونولو‍يك كه می توانند باعث مشکلات باروری شوند و براي هر كدام از آنها روشهاي درمانی متفاوتی وجود دارد.

دلایل انتخاب Acibadem جهت درمان IVF 

از سال 1998 ، مراکزپزشکی باروری و ناباروریACIBADEM به زوجین کمک می کنند تا پدر و مادر شوند. هر ساله ، بیش از 15000 خانواده از سراسر جهان ACIBADEM را برای تحقق ارزشمندترین آرزوهای خود انتخاب می کنند. اعتماد آنها و تجربه ما بهترین مزیت ماست. اگر به فکر لقاح آزمایشگاهی (IVF ) در ترکیه هستید، ACIBADEMیک راه حل یک مرحله ای ارائه می دهد.

برخلاف کلینیک های متداول IVF ، مراکز پزشکی باروری و ناباروری ما می توانند خدماتی 360 درجه و کامل به زوجینی که با مشکلات باروری روبرو هستند ، با رویکردی جامع توسط متخصصان مشهور در تمامی زمینه های پزشکی که در یک بیمارستان مدرن با نام تجاری معتبرجهانیACIBADEM  می تواند متمرکز باشد، ارائه نمایند. آخرین درمان های پزشکی و جراحی در مراکز ما با رویکردی متناسب با هر بیمار انجام می شود. خدمات پیشرفته آزمایشگاهی در دستیابی به میزان موفقیت بالایی که ما به آن افتخار می کنیم ، بالاتر از میانگین جهانی است.

فرمول موفقیت در درمان ناباروری به روش IVF  از سه رکن اصلی زیر تشکیل میشود : 

 • زوجین باویژگی های جسمی و عاطفی خود مایل به بارداری هستند.
 • پزشكاني كه داراي مجموعه مهارتها، دانش و تجربه خاصي براي درمان نا باروري هستند.
 • مركز آزمایشگاه پیشرفته IVF به کمک جنین شناسان، بیولوژیستها و سایر کارکنان فداکار و آموزش دیده معجزه زندگی را هر روز پشتیبانی و پرورش می دهند.

ما در مراکز پزشکی باروری و ناباروری ACIBADEM ، به طور مداوم بر روی آخرین فناوری و تجهیزات موجود در سراسر جهان سرمایه گذاری می کنیم تا اثر بخشی درمانهای باروری را بیشتر افزایش دهیم.  در زمینه پزشکی باروری به سختی هیچ چیز جدیدی وجود دارد که در آزمایشگاههای خودمان برای جنین شناسی و ژنتیک اجرا نشود. ما تعدادی پزشک پنج ستاره داریم که هر کدام از آنها با تجربه تحقيقات در زمينه هاي تخصص خاص خود، موجب برتري ما هستند.  بیماران باروری ما باتوجه به مورد خاص خود و ترجیحات شخصی، این فرصت را دارند که متخصص مورد اعتماد خود را انتخاب کنند.

چه چیزهاي دیگری؟

 • میزان موفقت بالاتر از میانگین جهانی برای همه گروههای سنی.
 • قیمت مناسب برای خدمات استثنایی.
 • خدمات به زبان مادری و محیطی دوستانه که رویاها تحقق  می یابند.

همراه با تمام درمانهای موثر باروری در سراسر دنیا، مراکز باروري و نا باروری ACIBADEM از برخی روشهای پیشگامانه با نتایج امیدوار کننده استفاده می کنند. فقط چند مورد از آنها را نام مي بريم:

 • درمان با سلولهای بنیادی و PRP ( پلاسمای غنی ازپلاکت): درحالیکه سن مادر شدن افزایش می یابد، توانایی باروری زنان پس ز 35 سالگی بسیار سریع شروع به کاهش می کند. اگر چه امکان بازگشت ساعت به عقب برای مادر وجود ندارد اما روشهای سلولهای بنیادی و PRP  می توانند برای بازسازی و فعالسازی مجدد عملکردهای بدن استفاده شوند.  PRP در درمان با روش IVFبه دو منظور مورد استفاده قرار داد:  بهبود آندومتر (سطح داخلی رحم) و افزایش احتمال کاشت موفقیت آمیز، یا افزایش ظرفیت تخمدان در زنانیکه ذخیره تخمدان کم یا حتی یائسگی زود رس دارند. در ACIBADEM ،PRP  درمانی باتوجه به پروتکلهای ویژه طراحی شده اعمال می شود و نتایج امیدوار کننده ای را که قبلا درسطح بین المللی به عنوان تحقیقات علمی گزارش شده اند، تضمین می کند. افزایش موفقیت در بارداری خود به خود و کیفیت بهتر تخمک هاییکه در اکثر بیماران مشاهده می شود.
 • درمان ناباروری ایمونولوژیک:    گاهی اوقات میتوان به شکست ایمپلنت یا سقط جنین در زوجین با جنینهای مرغوب، به پاسخ ایمنی بدن زن اشاره کرد. بدن انسان به طور طبیعی برای عمل در برابر آنتیژن های خارجی طراحی شده است و در موارد نادر می تواند جنین را به عنوان دشمن تشخیص داده و آن را رد کند. در ACIBADEM ، آزمایشات مربوط به سرکوب سیستم ایمنی با نتایج مثبت در حال انجام است.

درمان های نا باروری IUI : درمقابل IVF

لقاح داخل رحمی (IUI) ولقاح آزمایشگاهی (IVF) دودرمان عمده باروری برای دستیابی به بارداری هستند. IUI به مفهوم طبیعی نزدیکتراست: اسپرم از شریک مرد درآزمایشگاه ما پردازش می شود و در حین تخمک گذاری مستقیماً به رحم زن وارد می شود. این نوع فنآوری کمک باروری (ART) غلظت بالای اسپرم با کیفیت خوب را که نزدیک تخمک قرار مي دهد. اين روش احتمال باروري در زوجینی که سن کمتری دارند ، همچنين موارد مشكلات مردانه خفيف و یا برخی موارد نا باروری غیر قابل توجیه را تضمین می کند.

ازطرف دیگر،IVF  فرآیند لقاح در خارج از بدن، در آزمایشگاه جنین شناسی است. بسته به علت اوليه نا باروری، برخی از تکنیک های اضافی ممکن است همراه با روش IVF  استفاده شوند. آنهاممکن است شامل ( و نه محدود ) به موارد زیرباشند:

 • Microinjection (ICSI) تزريق يك اسپرم بصورت مستقيم بداخل تخمك با استفاده از ميكروسكوپ مخصوص
 • Piezo ICSIيك روش جديد براي تخمكهاي شكننده
 • Micro-chipروشي براي انتخاب اسپرمهايي با بيشترين قدرت باروري
 • PESA/MESA/TESE/ Micro-TESE يك روش جراحي براي بدست آوردن اسپرم از بيضه ها
 • Round Spermatid Injection (ROSI) تحريك سلولهاي توليد كننده اسپرم در موارد كمبود تعداد اسپرمها
 • Micromanipulation methods جنين سازي تسهيل شده و بررسي قطعات جنيني
 • Endometrial co-cultureروشي براي بهبود كيفيت لانه گزيني جنين
 • Endometrial Receptivity Array (ERA)  روشي براي تشخيص قابليت پذيرش اندومتريال در زمان لانه گزيني
 • Pre-implantation genetic diagnosis (PGD) روشي براي بررسي آنوماليهاي ‍‍ژنتيكي كروموزومهاي جنيني
 • Cryopreservation (freezing) of sperm, oocytes and embryos روشي براي ذخيره سازي براي استفاده هاي بيشتر
 • Ovarian rejuvenation with PRP روشي براي افزايش و ذخيره ظرفيت تخمدان ها كه درمان به روش باروري آزمايشگاهي و ساير روشها را تسهيل مي كند

پروسه درمان IVF 

روش IVF شامل پنج مرحله اصلی است. ابتدا، ما تخمكهاي شما را تقويت می كنیم.  زن تحت تزریق قرار می گیرند که تخمدانها را برای تولید تخمک بیش از چرخه طبیعی معمول تحریک می کند. مرحله دوم نظارت بر پیشرفت و بالغ شدن تخمکها است.  اسکن اولتراسوند برای بررسی رشد تخمکها انجام می شود و از دارو برای کمک به بلوغ آنها استفاده می شود.  هنگامی که فولیکولها به اندازه بلوغ 17 یا 18 میلیمتر رسیدند، تزریق HCG انجام میشود که منجر به تکامل و بلوغ نهایی تخمكها می شود.  مرحله سوم جمع آوری تخمكها از تخمدانها است.  این روش با گايد سونوگرافی انجام می شود، و پزشک از یک سوزن باریک برای جمع آوري تخمکها از تخمدان از طریق دیواره واژن استفاده می کند. این روش بدون درد است و با بیهوشی خفیف انجام می شود.  مرحله چهارم لقاح تخمكها در آزمایشگاه است. اسپرم یا برای لقاح با تخمک مخلوط مي شود ) که در روش استاندارد IVF ، روش تلقیح متداول نامیده می شود ) ، یا می توان یک سلول اسپرم منتخب را مستقیماً به هر تخمک بالغ تزریق کرد ) این روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI ناميده مي شود ) تخمک های لقاح یافته، که اکنون جنین نامیده می شوند، به طور معمول 3 یا 5 روز مجاز به رشد و تکامل در محیط کشت هستند. وقتی به 5 روز رسید، آنها را جنین مرحله بلاستو سیست می نامند. سپس به طورکلی 1 یا 2 جنین، که بهترین کیفیت و رشد را نشان داده اند، با دقت به رحم منتقل می شوند. برای این منظور از یک کاتتر کوچک، استریل و انعطاف پذیر استفاده می شود. این مهمترین مرحله روش IVF است. پس از انتقال جنین به رحم شما، باید 2 هفته تا قبل از انجام آزمایش بارداری صبر کنید تا ببینید آیا درمان موثر بوده است یاخیر.

یک چرخه IVF معمولاً 15-25 روز طول می کشد:

 • مرحله 1. چرخه آغاز میشود: 1 روز؛
 • مرحله 2. تحریک تخمدان یا فولیکول: 8-12 روز؛
 • مرحله 3. بازیابی تخمك: 1 روز.
 • مرحله 4. رشد جنین: 3-5 روز؛
 • مرحله 5. انتقال جنین.

درصد موفقیت در درمان IVF 

درصد موفقیت در درمان IVF به عوامل بسیاری که  تاثیر مستقیم بر روی پروسه دارند بستگی دارد. پارامتر اصلی در موفقیت این درمان ارتباط بسیار به سن زن در زوجینی که دچار ناباروری هستند دارد .  زوجین بعد از معاینه اولیه در مورد امکان انجام IVF و درصد موفقیتشان اطلاع رسانی میشوند . از آنجایی که سن در درمان IVF بسیار مهم می‌باشد ، احتمال موفقیت زوجین در بازه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال در Acıbadem به مراتب بیشتر  از گروه های سنی بالاتر می‌باشد . همچنین در Acıbadem درصد موفقیت برای گروه سنی بالای ۴۰ سال بالغ بر ۴۰ درصد می‌باشد که این رقم در گروه سنی مشابه در مراکز دیگر ۲۰-۲۵ درصد می‌باشد .

خطرات و ایمنی درمان IVF

اگرچه درمان IVF معمولاً بدون خطر و یک فرایند بسیار ایمن است ، اما موارد خاصی وجود دارد که می تواند نتایج نامطلوبی را به همراه داشته باشد. شدیدترین این پیامدها واکنش به داروهای باروری است که به آن سندرم تحریک بیش از حد تخمدان می گویند. سایر خطرات را می توان به عنوان حاملگی خارج از رحم ، نقایص مادرزادی در موارد نادر و در نهایت حاملگی های متعدد یا زایمان ها به شکل دوقلوها ، سه قلوها یا بیشتر ذکر کرد.

هزینه‌های درمان IVF

هزینه اولیه یک درمان استاندارد IVF  می تواند مابین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار تغییر کند ، همچنین هزینه داروهای مکمل اولیه نیز میتواند تا ۳۰۰۰ دلار افزایش یابد . پس از چرخه اول IVF  بعضی از زوج‌ها ممکن است برای بارداری نیاز به چرخه دیگری نیز داشته باشند که هر چرخه اضافی IVF  میتواند تا ۷۰۰۰ دلار هزینه داشته باشد .

درمان IVF در خارج از کشور

با افزایش هزینه های درمان IVF در اکثر کشورها، همه روزه زوج‌های بیشتری  به سمت گزینه های IVF خارج از کشور خود متمایل می شوند. با در نظر داشتن اینکه این درمان را میتوان در کشورهای مختلفی به انجام رساند ، باز هم باید دقت بسیاری را در انتخاب کشور مورد نظر برای انجام این درمان با حداکثر ایمنی را به داشته باشید.

چرا برای IVF به ترکیه سفر کنید

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد گردشگری پزشکی است. با زیبایی‌های طبیعی ، قیمت های بسیار رقابتی در همه زمینه ها ، و متخصصان پزشکی فوق العاده آموزش دیده ؛ ترکیه کاندیدای مناسبی برای زوج هایی است که به دنبال درمانهای کمک باروری از جمله درمان IVF هستند می‌باشد.

شرایط درمان IVF در ترکیه

جهت انجام درمان IVF در کشور ترکیه قوانینی وجود دارند که باید به آنها توجه کرد. اول از همه ، زن و شوهر کاندید درمان IVF باید ازدواج کرده باشند و در غیر این صورت تحت هیچ شرایطی برای عمل پذیرفته نمی شوند. زوج های مجرد و یا زنان مجرد به دلیل قوانین کشور نمی توانند تحت درمان IVF قرار گیرند ، همچنین درمان های از نوع اهدای اسپرم و تخمک نیز به شدت ممنوع می‌باشد.

هزینه‌های درمان IVF در ترکیه 

هزینه درمان IVF در کشور ترکیه در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا به میزان قابل توجهی ارزان می‌باشد . بدون در نظر گرفتن هزینه‌های ویزا و سفر ، که در اکثر موارد از بسیاری از کشورها کمتر می‌باشد ، درمان IVF به طور متوسط در حدود ۲۵۰۰ دلار در کشور ترکیه به انجام می‌رسد .

س: آیا پس از انتقال جنین، میتوانم بلافاصله راه بروم، ورزش کنم، سفرکنم یا به کار خود بر گردم؟

ج: فعالیتهای متوسط بعد از انتقال جنین ممنوع نیست، و با این حال بهتر است استراحت کنید و دو روز راحت باشید.  در طول هفته های آینده، بهتر است پیاده روی كنيد تا اينكه بدويد و باید از برداشتن هر چیز سنگین یا پریدن پرهیز کنید.  سفر و کار مجاز است، به شرطی که از کوه اورست بالا نروید.

س: آیا کار دیگری میتوانم انجام دهم تا شانس موفقیت خود را افزایش دهم؟

ج: سلامت جسمی و عاطفی شما در طی روش IVF بسیار مهم است. یک سبک زندگی سالم و راحت مطمئناً به نتایج موفقیت آمیز کمک خواهدکرد. سیگار کشیدن کاملاً ممنوع است. علاوه بر این، رژیم غذایی متعادل با کاهش مصرف کربوهیدرات توصیه می شود.  خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مفید است.  آنتی اکسیدانها در بیشتر غذاهای گیاهی یافت می شوند اما برخی از غنی ترین منابع توت سیاه، بلوبری، توت فرنگی، انار، چای سبز، کلم قرمز، اسفناج، حبوبات ( نخود، لوبیا و غیره ) ، مغزها، دانه ها و ادویه ها هستند.

س: آیا IVF به طور قابل توجهی احتمال دو قلو یا سه قلو را افزایش می دهد؟

ج: به طور کلی و در تمامي موارد بیش از یک جنین منتقل می شود پس احتمال بارداری چند قلو وجود دارد.  در Acibadem ، ما برای جلوگیری از خطرات ناشی از عوارض و اطمینان از بارداری سالم، ترجیحاً يك انتقال جنین انجام می دهیم.  انتقال دو جنین ممکن است مورد استفاده قرار گیرد، بسته به بسیاری از فاکتورهای مربوط به پیش آگهی، از جمله سن بیمار، کیفیت جنینها، وغیره. همچنین ممکن است دو قلو بعد از  IVF حتی با یک جنین حاصل شود، زیرا یک تخمک می تواند شکسته شود و دو زگوت ایجاد کند. پزشک قبل از انجام روش IVF در مورد تمام جزعيات با شما صحبت خواهد کرد.

س: آیا عوارض جانبی مرتبط با  IVF وجود دارد؟

ج: همه ما پاسخهاي متفاوت می دهیم و فرصتی برای پیش بینی و اکنشهای بدن شما وجود ندارد.  خستگی، استرس عاطفی و تغییرات خلقی از جمله شکایات رایج در طی روش IVF است. در تعداد محدودی از بیماران ممکن است سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS)  مشاهده شود. معمولاً با علائم خفیف مانند از دست دادن اشتها، حالت تهوع، اسهال و احساس نفخ همراه است.  اگر چنین علائمی را تجربه کردید، باید بلا فاصله پزشک خود را مطلع کنید. OHSS  باید به درستی کنترل شود، زیرا در موارد نادر ممکن است عوارض جدی ایجاد کند.  با این حال، با گزینه های درمانی مدرن، خطر در حال حاضر کمتر از  1% است.

س: چند روز باید برای معالجه در ترکیه بمانم؟

ج: در حالیکه کل مراحل IVF چهار هفته طول می کشد، ما باید در اولین قرار ملاقات شما را ببینیم و پس از آن شما باید به طور منظم به مدت 1 هفته تا 16 روز قبل از انتقال جنین به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.  تیم بیماران بین المللی ما برای اطمینان از اقامت امن و راحت ، با تدارك و هماهنگي تمام امكانات لازم شما را پشتیبانی می کند.

س: آیا شریک مرد من مجبور است همیشه در ترکیه با من بماند؟

ج: ما باید در اولین مشاوره و زمانی که پزشک برای هر دو شما آزمایش و رژیم با توجه به مورد خاص خود و برای اطمینان از ارزیابی جامع باروری آزمايش و ر‍يم غذايي تعيين مي كند ، بايد با همسرتان ملاقات کنیم. بعداً بسته به آزمایشات و روشهای برنامه ریزی شده، ممکن است به حضور وی نیاز باشد.  فراتر از این شرایط، شریک زندگی شما همیشه مورد استقبال قرار می گیرد اما شما آزادانه تصمیم دارید که در مورد حضور او بسته به راحتی و جزعيات درمان و در دسترس بودن تصمیم بگیرید.

س: احتمال بارداری موفق من با IVF چقدر است؟

ج: میزان موفقیت IVF به عوامل مختلفی از جمله سابقه پزشکی، نتایج آزمایشات، سن زن و علت ناباروری بستگی دارد.  سهم درمانهای IVFکه منجر به تولد زنده می شود حدود 60٪ زیر سن 35 سال است. اين ميزان در سن بین 40-42 به 20-25٪ کاهش می یابد. شما می توانید در مورد گزینه هایتان بطور دقیق با پزشک خود صحبت كنيد.

س: چرا چرخه IVF من شکست خورد؟

ج: متأسفانه برخی از اقدامات IVF با شکست مواجه می شوند. این ممکن است به دلیل کیفیت جنین ها، مشکلات کاشت، مشکلات ایمنی و غیره باشد. تجزیه و تحلیل دلایل شکست به شما کمک می کند تا مراحل بعدی را تنظیم کنید.  ما از اينكه با پزشکان باروری ما در مورد تلاشهای قبلی IVF خود و آنچه می تواند برای نتایج موفقیت آمیز موثر باشد ، بحث کنید، استقبال مي كنيم.

س: اگر باردار نیستم، چه زمانی می توانیم دو باره امتحان کنیم؟

ج: ما معمولاً حداقل دو ماه بین دو چرخه درمانی IVF را توصیه می کنیم.  لطفاً برای توصیه های خاص در مورد خودتان با پزشک خود مشورت کنید.

س: اگر بعد از IVF آزمایش مثبت بارداری داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

ج: پس از درمان باروری، می توانید 2 هفته پس از انتقال جنین، آزمایش سطح HCG را انجام دهید و  48 ساعت بعد آن را تكرار كنيد. ضربان قلب معمولاً 6 هفته پس از بارداری قابل تشخیص است. اگر به آنجا رسیده اید، آرام باشید و اجازه دهید طبیعت مسیر خود را طی کند. شما باید به متخصص زنان و زایمان خود اطلاع دهید که این یک حاملگي با IVF است، زیرا شما بیشتر از كسي که به طور طبیعی باردار شده است ، تحت نظر قرار می گیريد. ما برای شما یک بارداری شاد و سالم آرزو می کنیم!


درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو