فیزیوتراپی رباتیک

فیزیوتراپی رباتیک

توانبخشی رباتیک در سطح جهانی در Acıbadem

بیماری های عضلانی، اسکلتی و سیستم عصبی مادرزادی یا ناشی ضربه می تواند باعث درد و اختلالاتی شود که حرکات فرد را محدود می کند. در بیشتر این موارد سعی بر درمان  با دارو و ورزش درمانی میشود، ولی باز هم فناوری به عنوان امیدی برای بیمارانی که قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نیستند، وارد عمل شده است. علاوه بر فیزیوتراپی کلاسیک و کاربردهای توانبخشی، سیستم های توانبخشی رباتیک ارائه شده توسط فناوری در حال توسعه، اکنون برای افرادی که به زندگی بهتر امید دارند کمک می کند.

روش‌های فیزیوتراپی و توانبخشی کلاسیک مجموعه‌ای از برنامه‌های ورزشی را اعمال می‌کنند که قدرت عضلانی و ساختار استخوان را تقویت می‌کنند. ضمن تلاش برای بازگرداندن توان اولیه به عضلات، در واقع سعی می شود از پسرفت تحریک عصبی موجود جلوگیری شود. با این حال، برخی از بیماران به دلیل ضربه یا بیماری نمی توانند عضلات خود را حرکت دهند یا حتی اگر این کار را انجام دهند، نمی توانند آنطور که باید از اندام های خود استفاده کنند. برای اینکه بیماران عملکردهای پیشین خود را بازیابند، باید سلول های عصبی خاموشی را که هنوز عملکرد خود را از دست نداده اند فعال کرد. فرصتی که فناوری امروزه توسط سیستم های توانبخشی رباتیک  برای بیمارانی که نمی توانند حرکت کنند، ارائه می دهد.

سیستم های توانبخشی رباتیک

سیستم‌های توانبخشی رباتیک دستگاه‌هایی هستند که به افراد در تشخیص و درمان بیماری‌های سیستم عضلانی و عصبی کمک می‌کنند. آنها به کاهش اختلالات رخ داده و بهبود عملکرد از طریق پیشگیری یا درمان عوارض میپردازند. 

فیزیوتراپی رباتیک توانبخشی عصبی فشرده و جامعی را برای بیماران در فرآیند فیزیوتراپی فراهم می کند. این روش بر سازماندهی مجدد سیستم عصبی تأثیر می گذارد و به بیمار کمک می کند تا عملکرد خود را در بالاترین سطح ممکن بازیابی کند.

فیزیوتراپی رباتیک توانبخشی و درمان بسیاری از بیماری های مختلف عصبی و ارتوپدی را پوشش می دهد. برخی از بیماری هایی که بیشتر با آن مواجه هستیم و در زمینه توانبخشی خدمات ارائه می دهیم به شرح زیر است:

 • سکته مغزی (فلج)
 • •آسیب تروماتیک مغز
 • فلج ناشی از تومور مغزی
 • •آسیب نخاعی
 • •بیماری پارکینسون
 • مولتیپل اسکلروزیس (MS)
 • فلج مغزی
 • اختلالات راه رفتن و تعادل در بیماران سالمند
 • آسیب های عصبی
 • پس از انجام جراحی ارتوپدی

مطالعات علمی اخیر نشان می دهد که سلول های ذخیره ای در مغز وجود دارد و با تغییر شکل آنها با یک برنامه توانبخشی خوب می توان کارهای جدید را آموزش داد. لازم است بلافاصله پس از بروز بیماری/تروما، یک برنامه جامع فیزیوتراپی و توانبخشی شروع شود تا بیماران به سبک زندگی سالم عادی خود بازگردند و اندام آسیب دیده تا حد امکان عملکرد قابل قبولی داشته باشد. گنجاندن توانبخشی رباتیک در این فرآیند فیزیوتراپی رویکرد مهمی است که اثربخشی درمان را افزایش می دهد. زیرا در فرایند توانبخشی رباتیک، برنامه درمانی شامل جدیدترین روش های درمانی و تکنولوژی روز برای بیماران اعمال می شود. به لطف ربات های توانبخشی قابل تنظیم و برنامه ریزی، یک درمان خاص برای بیمار طراحی میشود. به عنوان مثال، ارتزهای تقویت شده با موتورهای کنترل شده توسط کامپیوتر برای حمایت از حرکت مفصل در سیستم توانبخشی رباتیک، دامنه حرکت مفصل را با کاهش مقاومت مفصل بهبود می بخشد. این واقعیت که حرکات بدن بیمار به سمت هدف بصری ایجاد شده در محیط مجازی توسط بیمار دیده می شود، بازخورد دقیق تری به بیمار می دهد و در نتیجه یادگیری حرکتی مغز را تسریع می کند. پیاده‌سازی رابط‌های گرافیکی جدید و سناریوهای زیست‌محیطی بیشتر، و همچنین وظایف شناختی بیشتر، امکان مشارکت فعال فیزیکی و شناختی بیماران را در طول درمان روباتیک فراهم می‌کند و انگیزه و تمایل آنها را برای شرکت در درمان بالا نگه می‌دارد.

توانبخشی رباتیک در ACIBADEM

برنامه های کاربردی ما در محدوده توانبخشی رباتیک

 • آموزش پیاده روی رباتیک
 • آموزش رباتیک دست و بازو
 • آموزش تعادل-هماهنگی رباتیک
 • کاردرمانی
 • گفتار – زبان و بلع درمانی
 • تجزیه و تحلیل راه رفتن
 • ارزیابی و درمان اسپاستیسیتی
 • تزریقاتی که از انقباض بیش از حد جلوگیری می کند

در مرکز توانبخشی رباتیک ما، Lokomat Pro با ارتزهای کودکان به عنوان ربات راه رفتن، آرمئو اسپرینگ به عنوان ربات دستی، C-Mill VR+ با تنظیم وزن بدن و لباس تعادل وجود دارد.

آموزش راه رفتن به کمک ربات

در بیماران اطفال و بزرگسالان که پاهایشان کاملاً فلج شده یا به شدت آسیب دیده است، آموزش راه رفتن فیزیولوژیکی (طبیعی) می تواند توسط سیستم کنترل وزن بدن و ارتزهای پوشیدنی که می تواند به طور خاص برای بیمار تنظیم شود، انجام شود.

این ربات راه‌رو فناوری و واقعیت مجازی را با هدف به راه انداختن بیماران ترکیب کرده و عملکرد پاها را بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر از انواع معمول فیزیوتراپی بهبود میبخشد.

سیستم رباتیک بیمار را بلند می کند و سپس پاهای رباتیک با قدرت موتور بیمار را به حرکت در می آورد. در این روش بیمار تا جایی که می تواند برای قدم برداشتن تلاش میکند و ربات با اضافه کردن نیروی مورد نیاز قدم برداشتن را ممکن میکند. اندازه‌گیری‌های دقیق با حسگرهای روی زانو و ارتزهای لگن، تلاش بیمار را ارزیابی می‌کند و پاسخ بدن را به یک حرکت خاص روی مانیتور نشان می‌دهد.

در این روش، با تنظیم دستگاه ، بخشی که بیمار نمی تواند انجام دهد، با یک درمان بسیار فشرده و تکراری به لطف ربات توسعه می یابد. علاوه بر این، گیمیفیکیشن برای مشارکت فعال و ایجاد انگیزه بیمار در درمان استفاده می شود. بازی‌های رایانه‌ای که در آنها حرکات خاصی انجام می‌شود با جلب توجه به تمرکز بهتر کمک می‌کند . با فعال کردن مجدد مغز، زمینه ای برای بازیابی سلول های مغزی ایجاد می کند.

ربات بازو

در بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند یا عملکردهای بازو مختل شده اند، به بازیابی عملکردهای بازو، ساعد و مچ آسیب دیده کمک می کند. این دستگاه  یک اسکلت بیرونی (اسکلت خارجی پوشیدنی) است که از بازوی بیمار حمایت می کند، وزن آن را کاهش می دهد و حرکت فعال بازو را در فضای سه بعدی شبیه سازی می کند. با یک سیستم تعلیق قابل تنظیم برای اندام فوقانی، بیمار را قادر می سازد تا قدرت موجود، دامنه حرکت و عملکردهای هماهنگی را فعال کند تا بازوی بیمار را شل کند و تمرینات را به روشی سرگرم کننده با برنامه های واقعیت مجازی تکمیل کند.

آموزش راه رفتن و تعادل پیشرفته

این یک آموزش برای توانبخشی راه رفتن و تعادل با استفاده از تردمیل با سیستم پشتیبانی وزن بدن و مکانیسم های بازخورد صوتی و تصویری است که چالش های زندگی روزمره را از طریق واقعیت مجازی شبیه سازی می کند. این به بیماران عصبی و ارتوپدی کمک می کند تا با درمان فشرده مکرر، تحرک را سریعتر به دست آورند. این دستگاه  برای ارزیابی و درمان تعادل و انطباق راه رفتن استفاده می شود. تشکیل یک الگوی راه رفتن متقارن توسط مکانیسم های بازخورد بصری مانند برآمدگی های روی سطح تردمیل پشتیبانی می شود.

بهترین زمان برای توانبخشی رباتیک

توانبخشی رباتیک را می توان در هر مرحله از بیماری شروع کرد. با این حال، تحقیقات نشان میدهد که میزان بهبودی در بیمارانی که درمان را در دوره اولیه شروع کرده‌اند بیشتر بوده، بیمار در فعالیت‌های روزمره زندگی مستقل‌تر بوده و اختلال عملکرد پس از بیماری کمتر باقی مانده است. شروع توانبخشی رباتیک در عرض 2 تا 3 هفته به خصوص پس از خونریزی مغزی توصیه می شود. در ضایعات نخاعی پس از پایدار شدن ناحیه عمل می توان درمان را شروع کرد. در بیماری ام اس، پارکینسون و بیماری های عضلانی، درمان باید به محض بروز وخامت در عملکرد روزانه بیمار شروع شود.

هدف اصلی درمان بازیابی توانایی راه رفتن در بیمارانی است که نمی توانند راه بروند یا بهبود توانایی راه رفتن در بیمارانی که می توانند راه بروند. برای اینکه درمان اعمال شود، حداقل یک گروه عضلانی اصلی در پاهای بیمار باید حرکات حسی یا حرکتی، هرچند کوچک، داشته باشد.

به لطف دستگاه سیستم راه رفتن با کمک ربات با ارتزهای کودکان، بیماران کودکان مبتلا به اختلال در عملکرد راه رفتن به دلیل فلج مغزی، آسیب مغزی تروماتیک یا سایر اختلالات عصبی می توانند در سیستم رباتیک آموزش ببینند. دستگاه‌های ویژه‌ای که برای کودکان ساخته شده‌اند، راحتی و سازگاری بهینه را برای این بیماران تضمین می‌کنند و دستیابی به مزایای عملکردی مشابه نسخه برای بزرگسالان را ممکن می‌سازند.

مرکز توانبخشی رباتیک در بیمارستان Acıbadem Taksim شامل سیستم‌های پشتیبانی وزن بدن، دستگاه‌های روباتیک و دستگاه‌هایی است که به واقعیت مجازی اجازه می‌دهد تا به توسعه عملکردهای مختلف بدن کمک کند. دستگاه های موجود در این مرکز که با جدیدترین زیرساخت های تکنولوژیکی و کادر پزشک مجرب گروه بهداشتی آجی بادم ایجاد شده است، سعی در بازگرداندن عملکردهای از دست رفته با استفاده از فناوری های به روز و اطمینان از تکرار مجدد برخی از حرکات و/یا وظایف عملکردی دارد. مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی بیمارستان Acıbadem Taksim به ارائه خدمات بهداشتی با استاندارد A جهانی به بیماران خود نه تنها از ترکیه بلکه بیماران مراجعه کننده از سراسر جهان ادامه می دهد.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو