درمان چاقی و جراحی باریاتریک

درمان چاقی و جراحی باریاتریک

در کلینیک چاقی آجی‌بادم، چاقی با رژیم غذایی و ورزش متناسب، روش‌های غیرتهاجمی و جراحی باریاتریک با موفقیت درمان می‌شود.

چاقی چیست؟

چاقی را می توان به عنوان تجمع بیش از حد بافت های چربی که بر سلامت عمومی تأثیر منفی می گذارد، تعریف کرد. بر اساس داده های جهانی، میزان بروز چاقی در ۵۰  سال گذشته سه برابر شده است. این فقط یک مشکل زیبایی نیست، بلکه یک مشکل پزشکی است، زیرا وزن بیش از حد خطر ابتلا به سایر بیماری های جدی را افزایش می دهد. هنگامی که بافت چربی در بدن انباشته شد، هورمون‌ها و مواد شیمیایی را دفع می‌کند که اشتها را افزایش می‌دهد، محدودیت‌های احساس سیری را بالا می‌برد و باعث پیشرفت بیشتر چاقی می‌شود. بنابراین، پس از یک نقطه خاص، ممکن است حل این مشکل ممکن نباشد. خبر خوب این است که چاقی قابل پیشگیری است و زمانی قابل درمان است که بیمار انگیزه داشته باشد و به دنبال تیم پزشکی واجد شرایط باشد.

علل چاقی

به طور خلاصه اضافه وزن و چاقی ناشی از دریافت بیش از حد کالری است. یعنی کالری مصرفی شما بیشتر از کالری مصرفی شماست. مقدار مازاد کالری به صورت چربی بدن ذخیره می شود. به عبارت دیگر، هر فردی که زیاد غذا می خورد و کم حرکت می کند در خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی قرار دارد. با این حال، برخی از علل ژنتیکی، شرایط پزشکی مانند کم کاری تیروئید، و داروهایی مانند داروهای ضد تشنج نیز ممکن است به افزایش وزن کمک کنند.

عوامل مشکل چاقی

افزایش وزن بیش از حد معمولاً تحت تأثیر عوامل متعدد رفتاری، محیطی و ژنتیکی است. تعدادی از این عوامل عبارتند از:

 • شیوه زندگی کم تحرک. وقتی فعالیت بدنی کافی نباشد، عدم تعادل انرژی اجتناب ناپذیر است.
 • رژیم غذایی ناسالم. مصرف بیش از حد مواد غذایی یا غذاهای سرشار از قند، چربی و نمک منجر به اضافه وزن می شود.
 • ژنتیک و استعداد خانوادگی. برخی از ژن های ارثی ممکن است در افزایش گرسنگی، مصرف غذا و ذخیره چربی نقش داشته باشند.
 • سن. با افزایش سن، تغییرات در هورمون ها، متابولیسم و ​​سطح فعالیت باعث افزایش آسان تر وزن می شود.
 • فشار عصبی. اضطراب اغلب باعث می شود افراد بیشتر غذا بخورند یا به سراغ فست فودها بروند. علاوه بر این، استرس مزمن هورمون های استرس را آزاد می کند و باعث می شود بدن وزن اضافی را حفظ کند.
 • برخی از شرایط پزشکی. بیماری هایی مانند سندرم کوشینگ، سندرم تخمدان پلی کیستیک، کم کاری تیروئید، آرتریت و غیره ممکن است با کاهش متابولیسم، افزایش اشتها یا محدود کردن تحرک در افزایش وزن نقش داشته باشند.

چاقی چگونه اندازه گیری می شود؟

شاخص توده بدنی بی ام آی   ابزاری ساده و رایج برای ارزیابی چاقی است. این شاخص وزن و قد بیمار را در نظر می گیرد. برای محاسبه بی ام آی   ، می توانید وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر قد بر حسب متر تقسیم کنید، سپس مجدداً نتیجه را بر قد خود تقسیم کنید. نتیجه نهایی با جدول طبقه بندی بی ام آی  به شرح زیر مطابقت دارد:

طبقه بندی چاقی بر اساس شاخص توده بدن

بازهنتیجه
بی ام آی    کمتر از ۱۸,۵ کیلوگرم در متر مربعکم وزنی
بی ام آی    بین ۱۸,۵ تا ۲۴,۹ کیلوگرم بر متر مربعنرمال (وزن سالم)
بی ام آی    بین ۲۵ تا ۲۹,۹ کیلوگرم در متر مربعاضافه وزن
بی ام آی    بین ۳۰ تا ۳۴,۹ کیلوگرم بر متر مربعچاقی کلاس یک
بی ام آی    بین ۳۵ تا ۳۹,۹ کیلوگرم بر متر مربعچاقی کلاس دو
بی ام آی    بیش از ۴۰ کیلوگرم بر متر مربعچاقی کلاس سه (بیماری چاقی )

عوارض چاقی

اضافه وزن و چاقی می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. همراه با مشکلات احتمالی گوارشی، ممکن است منجر به سطوح بالای کلسترول و فشار خون شود و راه را برای بیماری های قلبی و سکته هموار کند. وزن بیش از حد فشار مضاعفی بر مفاصل وارد می کند و باعث اختلالات اسکلتی عضلانی به ویژه آرتروز می شود. افزایش بی ام آی    یک عامل خطر برای بیماری های غیرواگیر مختلف مانند دیابت نوع ۲، آپنه خواب و برخی از انواع سرطان است. علاوه بر این، با کاهش کیفیت زندگی، افسردگی، اضطراب و انزوای اجتماعی همراه است.

چگونه می توان از چاقی جلوگیری کرد؟

اضافه وزن و چاقی با انتخاب های سالم قابل پیشگیری هستند. یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، حبوبات و پرهیز از غذاهای آماده و فرآوری شده می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند. می توانید یک برنامه ورزشی متوسط ​​را دنبال کنید یا به طور منظم با حیوان خانگی خود پیاده روی کنید. وعده های غذایی خود را در خانه تهیه کنید و بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کنید. از استرس مزمن خودداری کنید و حداقل ۷تا۸ ساعت هر شب بخوابید. اگر همه اینها به حفظ وزن سالم کمک نمی کند، با یک مرکز جامع چاقی تماس بگیرید که در آن تیمی از متخصصان می توانند مورد شما را ارزیابی کنند و یک برنامه کاهش وزن شخصی برای دستیابی به اهداف شما آماده کنند.

غربالگری چاقی

کودکان و بزرگسالان باید حداقل سالی یک بار با ارزیابی بی ام آی    غربالگری شوند. در صورت افزایش مقادیر، پزشک ممکن است رژیم غذایی و ورزش را برای جلوگیری از افزایش وزن توصیه کند.

تشخیص چاقی

بی ام آی نقطه شروع خوبی در ارزیابی وزن است. با این حال، عوامل مهمی مانند سن، جنسیت، توده عضلانی یا توزیع چربی بدن را در نظر نمی گیرد. برای تشخیص و درمان موثر چاقی، دانستن محل تجمع چربی در بدن مهم است. چاقی را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد – سیبی و گلابی شکل. در چاقی سیبی، چربی در شکم انباشته می شود، در حالی که در چاقی گلابی شکل، چربی در اطراف باسن جمع می شود. چربی ذخیره شده در اطراف کمر که چربی شکمی نیز نامیده می شود، احتمال ابتلا به مشکلات خطرناک سلامتی، به ویژه بیماری قلبی یا دیابت را افزایش می دهد. مردانی که دور کمرشان بیش از ۹۴ سانتی‌متر است در گروه در معرض خطر دسته‌بندی می‌شوند، در حالی که دور کمر بیش از ۱۰۲ سانتی‌متر به‌عنوان گروه پرخطر در نظر گرفته می‌شود. در زنان، دور کمر بالای ۸۰ سانتی متر در گروه ره به خطر و بالای ۸۸ سانتی متر به معنای پرخطر است.

تشخیص چاقی به تاریخچه سلامت و وضعیت سلامت فعلی بیمار توجه می کند. طیف گسترده ای از عوامل به تعیین یک برنامه درمانی موثر کمک می کند. به همین دلیل است که برای نتایج بهتر، مشاوره تخصصی را توصیه می کنیم.

درمان چاقی

چاقی یک بیماری چالش برانگیز و پیچیده است که نیاز به درمان جامع توسط تیم پزشکی مجرب دارد. روند درمان به صورت جداگانه برای هر بیمار تعیین می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برنامه غذایی و ورزش شخصی شده. زمانی که تلاش‌های شما برای کنترل وزن ناکافی است، یک متخصص یا در بهترین حالت، یک تیم متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا به کاهش وزن ثابتی برسید.
 • داروها. اگر رژیم غذایی و ورزش کافی نیست، پزشک ممکن است داروهای کاهش وزن را توصیه کند که اشتها را کاهش می دهد یا احساس سیری را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که داروهای کاهش وزن بی ضرر نیستند و باید با توجه به شرایط کلی شما توسط متخصص تجویز شوند.
 • درمان های غیرجراحی . برخی از روش‌های غیرتهاجمی و آندوسکوپی سرپایی ممکن است در بیماران مبتلا به اضافه وزن که رژیم غذایی و ورزش ناموفق هستند، مؤثر باشد.
 • جراحی باریاتریک. روش های جراحی مختلفی برای کاهش حجم معده یا کاهش جذب غذا یا هر دو وجود دارد.

روش های غیر جراحی کاهش وزن

اینها تکنیک های کاهش وزن سریع و برگشت پذیر هستند که بدون برش یا بستری در بیمارستان انجام می شوند. این روشها در بیمارانی با بی ام آی ۲۷ تا ۳۵ که هنوز برای جراحی چاقی مناسب نیستند اما نمی توانند وزن خود را با رژیم غذایی و ورزش مدیریت کنند، مؤثرتر هستند. ما در کلینیک چاقی آجی بادم روش های غیر تهاجمی زیر را انجام می دهیم:

بوتاکس معده. استفاده از سم بوتولینوم (بوتاکس) در عرض ۲۰-۲۵ دقیقه انجام می شود. با محدود کردن انقباضات عضلانی کار می کند. بنابراین، غذا برای مدت طولانی تری در معده می ماند، بیمار احساس سیری می کند و نیازی به غذا خوردن مثل همیشه ندارد.

بالون معده. این روش در عرض ۲۰-۳۰ دقیقه انجام می شود. این روش شامل قرار دادن یک بالون قابل انبساط پر از مایع نمکی در معده است. این دستگاه حجم معده را محدود می کند که منجر به کاهش مصرف غذا می شود. بالون معده قابل بلع نیازی به بیهوشی عمومی و بستری شدن ندارد – بیمار می تواند همان روز مرخص شود. با این حال در صورت نیاز در بعضی موارد نیاز به بیهوشی بیمار وجود دارد .

بوتاکس معده و بالون معده نتایج تقریبا مشابهی دارند. شش ماه پس از عمل، میانگین کاهش وزن ۷ تا ۱۵ درصد کل وزن بدن است. بسته به انگیزه بیمار برای پایبندی به تغییرات توصیه شده در شیوه زندگی، ممکن است این مقدار بیشتر یا کمتر باشد. این روش ها برای بیماران با بی ام آی    بالای ۴۰ که نیاز به کاهش وزن بیشتری دارند مناسب نیست. جراحی چاقی ممکن است در این موارد راه حل مناسب تری ارائه دهد.

جراحی چاقی یا جراحی باریاتریک چیست؟

جراحی باریاتریک که به آن جراحی چاقی و جراحی کاهش وزن نیز می گویند، درمانی برای چاقی مزمن است. در صورتی که این جراحی برای مقابله با  بیماری مزمن مانند دیابت انجام شود، به آن جراحی متابولیک نیز می گویند. این عمل باعث ایجاد تغییرات موثر در سیستم گوارش برای کمک به کاهش وزن می شود. جراحی چاقی از تکنیک های مختلفی برای کاهش حجم معده یا محدود کردن جذب مواد مغذی از روده یا ترکیبی از هر دو استفاده می کند.

داوطلبان جراحی باریاتریک

جراحی باریاتریک ممکن است یک گزینه برای بیماران با بی ام آی    بالای ۴۰ در مواردی  که رژیم غذایی و ورزش به تنهایی مؤثر نبوده است باشد. ممکن است برای بیماران با بی ام آی   بالای ۳۵ که دارای یک یا چند مشکل سلامت مرتبط با وزن مانند فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، آپنه خواب، بیماری کبد چرب غیر الکلی، آرتروز و غیره هستند استفاده شود. در این موارد استفاده از جراحی متابولیک نیز باید در نظر گرفته شود. گزینه ای برای درمان دیابت نوع ۲ در بیماران مبتلا به چاقی کلاس یک  بی ام آی    در مقیاس ۳۴,۹-۳۹,۹  کیلوگرم بر متر مربع و هیپرگلیسمی با کنترل ناکافی با وجود درمان بهینه پزشکی با داروهای خوراکی یا تزریقی (از جمله انسولین) باشد. همچنین برخی موارد منع مصرف برای جراحی چاقی وجود دارد، مانند اختلالات جدی قلبی، وابستگی فعلی به مواد مخدر یا الکل، بیماران دارای سرطان، اختلالات روانی و بارداری. داوطلبان جراحی چاقی باید بدانند که برای دستیابی و حفظ نتایج خوب باید تغییرات دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کنند.

انواع جراحی چاقی

روش‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار و نتایج مورد انتظار، تعیین می‌شود که کدام یک از آنها استفاده شود. در کلینیک چاقی آجی بادم ، گزینه های جراحی عبارتند از:

 اسلیو گاسترکتومی . این روش معمولا اولین انتخاب و رایج ترین روش برای جراحی باریاتریک است. اسلیو گاسترکتومی به دو طریق به کاهش وزن بیماران کمک می کند: اول اینکه حجم معده کاهش می یابد و دوم اینکه تولید هورمون مرتبط با گرسنگی به نام گرلین را متوقف می کند. جراح تقریباً ۸۰ درصد معده را برمی دارد و یک کیسه بلند و باریک باقی می گذارد. به دلیل شکل آن، این عمل جراحی اسلیو معده یا جراحی کاهش معده نامیده می شود. در مرکز چاقی آجی بادم، آن را به روش لاپاراسکوپی از طریق ۴ یا ۵ برش کوچک انجام می دهیم. عمل معمولاً ۵۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. بیمار می تواند ۴ ساعت پس از جراحی مایعات شفاف بنوشد و هفته های آینده باید از توصیه های رژیم غذایی سخت پیروی کند. مدت زمان بستری در بیمارستان ۳ روز است. معاینات کنترل در ۱ هفته، ۱ ماه، ۳ ماه، ۶ ماه و ۱ سال پس از جراحی ضروری است.

مینی گاستریک بای پس معده. این روش نسخه سبک بای پس معده سنتی است اما پیچیده تر از اسلیو معده است. این روش هم با محدود کردن معده و هم باعث سوءجذب می شود، زیرا ناحیه جذب در روده کوچک کاهش می یابد.

بای پس معده این روش که بای پس معده ” روکس انوای ” نیز نامیده می شود، شامل ایجاد یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی معده و اتصال بخشی از روده کوچک به آن است. از این رو، غذا جریان خود را تغییر می‌دهد و بیشتر معده و بخشی از روده کوچک را «دور می‌زند». این روش هم به کاهش میزان غذای مصرفی و هم در جذب کالری کمک می کند. در کلینیک چاقی آجی بادم، جراحی بای پس معده معمولاً با روش های لاپاراسکوپی و از طریق برش های کوچک در شکم انجام می شود.

بیمارانی که تحت عمل جراحی گاستریک قرار می گیرند باید از یک برنامه غذایی منظم و برنامه ورزشی پیروی کنند. بنابراین، موفقیت طولانی مدت درمان چاقی به شدت به انگیزه بیمار برای ایجاد تغییرات مادام العمر بستگی دارد.

مزایای جراحی چاقی

بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند، می توانند انتظار داشته باشند که حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از وزن اضافی بدن خود را ظرف دو سال پس از عمل از دست بدهند. اگر بیمار برنامه توصیه شده و عادات سبک زندگی سالم را رعایت کند، این نتایج دائمی هستند. به طور متوسط ۸۰ تا ۹۰ درصد از بیماران تحت عمل جراحی چاقی به اهداف کاهش وزن خود می رسند.

همراه با کاهش وزن، جراحی چاقی باعث بهبود قابل توجهی در بسیاری از شرایط پزشکی می شود:

 • فشار خون بالا تنظیم می شود. ۷۰ درصد بیماران مصرف داروهای فشار خون را قطع می کنند.
 • کلسترول خون بهبود می یابد. بیش از ۸۰ درصد بیماران ۲ تا ۳ ماه پس از عمل سطوح طبیعی را گزارش می کنند.
 • خطر ابتلا به بیماری های قلبی به دلیل کاهش بار کاری قلب کاهش می یابد.
 • دیابت معکوس می شود. حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ قادر به حفظ سطح طبیعی قند خون بدون دارو هستند.
 • آسم و مشکلات تنفسی بهبود یافته و برخی از بیماران به طور کامل بهبود می یابند.
 • اختلالات خواب مرتبط با چاقی مانند آپنه خواب درمان می شوند.
 • درد مفاصل و کمر ناشی از اضافه وزن تسکین می یابد.

آیا جراحی باریاتریک بی خطر است؟

جراحی باریاتریک می تواند یک راه حل نجات دهنده برای افراد مبتلا به چاقی شدید باشد. با این حال، این یک جراحی بزرگ است که خطرات و عوارض جانبی خاصی را به همراه دارد، مانند لخته شدن خون، عفونت و خونریزی. همه اینها شرایط قابل کنترل هستند. علاوه بر این، مزایای طولانی مدت جراحی چاقی بیش از خطرات بالقوه است. در کلینیک چاقی آجی‌بادم، ما یک ارزیابی گسترده را با تیمی چند رشته‌ای از متخصصان انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که هر بیمار مناسب‌ترین روش پزشکی را دریافت می‌کند. جراحی چاقی زمانی که در یک مرکز مجرب که بتواند عوارض بالقوه را مدیریت کند، به طور کلی بی خطر است.

چرا کلینیک چاقی آجیبادم را انتخاب کنید؟

اخیراً بیماران زیادی از سراسر جهان برای جراحی باریاتریک به ترکیه سفر می کنند. دلیل جذب این بیماران  درمان سریع چاقی  با قیمتی مقرون به صرفه و با نتایجی در سطح جهانی می‌باشد. مرکز چاقی آجی‌بادم در بین مراکز بهداشتی درمانی به دلایل زیر متمایز است:

 • تیم چند رشته ای با تجربه. درمان چاقی یک کار تیمی است. این فرآیند جامع ممکن است شامل متخصصان گوارش، متخصص غدد درون ریز، روانپزشکی، رژیم غذایی و تغذیه، جراحی، جراحی پلاستیک، پرستاران و سایر زمینه های پزشکی باشد. در مرکز چاقی آجی بادم ، پزشکان با همکاری نزدیک  برای دستیابی به نرخ موفقیت بالای ۹۰ درصد تلاش می کنند.
 • تجهیزات پیشرفته. ما به دلیل سرمایه گذاری مستمر خود در جدیدترین ابزارها و دستگاه های تسهیل کننده روند درمان برای  متخصصان پزشکی شناخته شده ایم. این به جراحان ما اجازه می دهد تا با استفاده از تکنیک های پیشرفته لاپاراسکوپی و جراحی رباتیک، جراحی چاقی را انجام دهند.
 • خدمات  کلاس آ برای بیماران. مرکز بین‌المللی بیماران ما خدمات ۳۶۰ درجه را در تمام طول درمان انجام می‌دهد، از قرار ملاقات‌های پزشکی، جزئیات سفر و محل اقامت گرفته تا ترجمه زبان و بازدیدهای بعدی.

درمان

تكنولوژي

ACIBADEM

×
جستجو